Jak cieszyć się smakami Wielkanocy i jednocześnie zadbać o glikemię – diabetyk potrafi!
Wielkanocny stół to bogactwo smaków, aromatów i kolorów. Jajka, kiełbasy, barszcz biały, mazurki, drożdżowe baby… Jak w tym wszystkim ma odnaleźć się diabetyk, który z jednej strony musi dbać o glikemie, a z drugiej – jak każdy pragnie cieszyć się niepowtarzalnymi smakami świąt.
1. Jajko – symbol życia i Wielkanocy. Wcale nie są bombą cholesterolową i warto spożywać je w umiarkowanych ilościach przez cały rok. A tym bardziej w święta. Warto poszperać w poszukiwaniu przepisu na jajka bez majonezu. Faszerowane pieczarkami bądź pastą z twarożku będą pyszne i znacznie mniej kaloryczne.
2. Zarówno żurek, jak i barszcz biały są bardzo tłuste. Ale na kaloryczność tej wielkanocnej zupy w największym stopniu wpływa dodawana do niej wędlina. Zamiast boczku i białej kiełbasy, lepiej dodać chudą, podsmażoną szynkę. Zaoszczędzimy sporo kalorii, a i ryzyko zgagi będzie mniejsze.
3. Unikaj węglowodanów, które jadasz na co dzień – chleba, ziemniaków, makaronów. Pieczone mięso na świąteczny obiad podaj z zieloną sałatą skropioną oliwą lub surówką z kapusty pekińskiej, z jabłkiem i marchewką. W święta węglowodanów i tak Ci nie zabraknie, chociażby w postaci kawałka sernika czy drożdżowej baby z bakaliami.
4. Zadbaj o to, by potrawy zawierały jak najwięcej błonnika. Znajdziesz go m.in. w surowych warzywach i owocach, a także pestkach, kiełkach i orzechach, które warto dodawać do sałatek i surówek. Surowa warzywa są zdecydowanie korzystniejsze niż gotowane czy duszone, jednak jeśli nie wyobrażasz sobie świąt bez tradycyjnej sałatki jarzynowej pamiętnej, by warzywa ugotować na półtwardo i wymieszać je z sosem jogurtowo-majonezowym, a nie samym majonezem.
5. Odchudzenie wielkanocnych wypieków nie jest prostą sprawą. Na pewno warto zastąpić cukier słodzikiem, który nadaje się do wypieków (nie wszystkie dobrze znoszą wysoką temperaturę). Poza tym – trzeba wykazać się cnotą umiaru. No chyba, że nad kajmakowe mazurki przedkładamy puszysty sernik z owocami. Wówczas ryzyko przecukrzenia jest nieco mniejsze.
6. Pij wodę zamiast soków czy słodkich napojów. Przygotuj wodę wg własnego pomysłu, np. z dodatkiem plastrów cytryny i świeżej mięty lub z limonką, surowym ogórkiem i listkami bazylii. Wodę warto sączyć przez cały dzień, wypełnia żołądek, nawadnia, usprawnia metabolizm.
7. Kontroluj wielkość zjadanych porcji. Jak na co dzień, tak i w święta, łatwiej zapanować nad glikemią, jeśli jemy mniej, a częściej. Słodkości zaplanuj jako deser po głównym posiłku, a nie samodzielną przekąskę. W towarzystwie tłuszczu i białka, cukry wchłaniają się wolniej.
8. Częściej mierz glikemię, szczególnie jeśli przyjmujesz insulinę – nie podawaj jej „na pamięć”, tylko adekwatnie do poziomu cukru we krwi. W tym miejscu należałoby też zalecać wszystkim długie, wiosenne spacery. Oby pandemia koronawirusa została opanowana, a zalecenie odnoście aktywności na świeżym powietrzu mogło być zrealizowane…