“PSIE SERCE LECZY”

W dzisiejszych czasach każdy z Nas za czymś pędzi zapominając o tym co jest dla nas przyjemne. Okazuje się, że mamy coraz mniej zainteresowań, czasu dla siebie, jesteśmy zmęczeni, unikamy przyjaciół i nic nas nie cieszy,  nawet nie wiemy, że jesteśmy o krok od depresji. Nie szukamy pomocy a okazuje się, że mamy problem. I tutaj STOP! Bardzo gorąco chciałbym Państwa zachęcić do posiadania Waszego nowego przyjaciela, który jest z nami ludźmi od najdawniejszych czasów. Historia człowieka jest pełna pięknych przykładów przyjaźni ze zwierzętami. Kontakt z psami może pomóc w zdrowiu psychicznym człowieka.

PSY POMAGAJĄ W LECZENIU DEPRESJI

Jest kilka powodów dla których warto mieć przyjaciela czworonoga, który pomoże nam w walce z naszymi słabościami. Ktoś kiedyś napisał, że psy oddają nam bezgraniczną miłość i akceptację. To wielka prawda ponieważ oddają nam siebie w całości i są nam wierne do końca swoich dni. Każdy kto posiada psa czuje się mniej samotny i bardzo często pies wpływa na nasze zachowanie. Pies pozwala skutecznie wyzbyć nagromadzonych w ciągu dnia emocji nie zawsze pozytywnych. Wtedy kiedy jesteśmy po pracy czy też jest nam przykro domowe pieszczoty  i czas spędzony z czworonogiem są dla nas skuteczną formą relaksu. Choć depresji nie widać, jest ona poważnym powikłaniem cukrzycy. Depresja może osłabić też naszą zdolność kontroli cukrzycy i w konsekwencji  doprowadzić do groźnych powikłań.

Instynkt i niesamowity węch u psów od wielu lat wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia. Trenerzy psów postanowili wykorzystać te cechy do pracy z diabetykami. Pies odpowiednio przygotowany potrafi wyczuć hormony, które człowiek wydziela w stanie niedocukrzenia. Czuje i widzi, że jego właściciel zachowuje się odmiennie niż zwykle. Pies zaczyna reagować  dużo wcześniej niż my. Nauczony potrafi przynieść saszetkę z glukometrem i glukozą, a czasem jeśli jest  potrzeba wezwie pomoc. Jeśli macie swojego pupila domowego to zaobserwujcie jego zachowanie być może chce wam przekazać ważną dla Was informację- może właśnie Wam sygnalizuje niebezpieczny dla zdrowia stan….

W dniu 7. 12. 2017 roku  w Dąbrowie Górniczej dzięki inicjatywie  Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i  Pani Barbarze Tometczak Prezes Śląskiego Oddziału  Diabetyków odbyło się pierwsze spotkanie z naszymi czteronożnymi pupilami. Każdy kto miał ochotę wysłuchał wykładu dot. doboru psa do własnych możliwości, oraz dzięki p. Beacie Maj przedstawicielowi Polskiego Związku Kynologicznego wysłuchaliśmy prelekcji na temat jej doświadczeń w hodowli psów rasowych.  W trakcie zajęć i pod koniec była też chwila na zabawę z naszymi pupilami.

Przebywanie choć krótkie pozwoliło niektórym uwolnić myśli od bieżących problemów i tym samym nieświadomie nabrać dystansu do najtrudniejszych spraw. Kontakt z czworonogiem sprawia, że samopoczucie znacznie się poprawia. Mamy nadzieję na kolejne spotkania….

 

mgr pedagogiki – dogoterapeuta
Dariusz Mucha

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content