W sobotę 04.11 w Nysie odbyły się Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Gospodarz imprezy, Koło Miejsko-Powiatowe w Nysie, przygotował dla wszystkich przybyłych wspaniałą uroczystość, podczas której można było posłuchać o nowinkach diabetologicznych, jak również uczestniczyć w wykładach i prelekcjach edukacyjnych.

Tegorocznym hasłem obchodów było „Kobieta i mężczyzna – czy cukrzyca ma płeć?”.

Każdy przybyły uczestnik otrzymał powitalną torbę, w której znajdowało się wiele gadżetów od sponsorów m.in.: suplementy diety, broszury edukacyjne, ulotki i upominki od takich firm jak: Bioton, Apteline.pl, Queisser Pharma, Avet Pharma, Jantar, Berlin-Chemie Menarini, Aurifer.

Wszyscy chętni mogli zbadać sobie poziom cukru we krwi oraz skorzystać z bezpłatnej szczepionki przeciwko grypie.

Uroczystą galę poprowadził pan Piotr Przybyłowski. Na początku wszystkich serdecznie powitał, po czym nastąpiły przemówienia gospodarzy i zaproszonych gości. Swoją przemowę wygłosił Jerzy Robiński, Prezes Koła w Nysie, a po nim Anna Śliwińska, Prezes PSD ZG. Następnie zabrała głos Wicewojewoda Opolska Violetta Porowska, Marek Rymarz – Zastępca Burmistrza Miasta Nysy oraz Bogusław Wierdak – Przewodniczący Sejmiku Opolskiego.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą to tradycyjna okazja do wręczenia Krzyży Zasługi za wybitną działalność w ramach Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Wręczenia Krzyży Zasługi dokonała Wicewojewoda Opolska Violetta Porowska.

Odznaczeni:
Jerzy Robiński
Anna Zofia Kruszyńska
Bogusław Stanisław Stachowski
Mieczysław Zalasa
Barbara Tometczak

Odznaczono również Zasłużonych dla Województwa Opolskiego: Czesława Tuzinkiewicza, Krystynę Dudę oraz Ryszardę Sawczyn.

Odbyło się także wręczenie nagrody PSD Kryształowy Koliber. Tegoroczne statuetki otrzymali:

– Lekarz Roku 2017 – dr Roman Cichocki
– Pielęgniarka Roku 2017 – Barbara Soboń
– Osobowość Roku 2017 – Wiesława Kubicz
– Wydawnictwo Roku 2017 – Leszek Bartołd
– Społecznik Roku 2017 – Ryszard Matuszak (nieobecny)
– Dobroczyńca Roku 2017 – Centrum Rekreacji i Sportu z Kozienic (nieobecny)

Wręczono również srebrny medal “Za zwycięstwo nad cukrzycą”, złote i srebrne medale “Za zasługi dla PSD” oraz medale 35-lecia PSD.

Odznaczeni to:

Srebrny medal “Za zwycięstwo nad cukrzycą”
Waldemar Monczakowski

Złoty medal “Za zwycięstwo nad cukrzycą”
Sylwia Szymańska

Srebrny medal “Za zwycięstwo nad cukrzycą”
Kordian Kolbiarz – Burmistrz
Czesław Biłobran – Starosta
Joanna Wiech
Norbert Krajczy
Zofia Kaczmarska
Joanna Stokłosa
Elżbieta Kleczaj-Wiedro
Elżbieta Mordarska
Jan Mordarski
Janina Woźniak

Medale 35-lecia PSD:

Rajmund Mille
Bogusław Wierdak
Daniel Palimąka
Irena Kłakowicz
Teresa Czerwińska
Elżbieta Soloch
Eugenia Wójcik
Janina Strukowska

 

Bardzo dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się część edukacyjna, która jest zawsze dobrą okazją do zaktualizowania swojej wiedzy, ponieważ sytuacja w diabetologii rozwija się w dynamicznym tempie. Z prelekcjami wystąpili: dr n. med. diabetolog Zofia Skałuba-Filipow „Cukrzyca i powikłania”, lek. med. Janina Okrągły „Opieka nad osobą chorą na cukrzycę z praktyki lekarza rodzinnego”.

Swoje wykłady zaprezentowali  także: dr n. farm. Michał Wysocki – grupa DGA SA Lekosfera „Diabetyk w aptece. Dlaczego warto rozmawiać z farmaceutą”, mgr Michał Fijałkowski – Jantar Wody Mineralne „Hiponatremia w cukrzycy”,  Jerzy Piotrowicz – Fundacja Ludzie Jesieni „System wspomagania ratownictwa pacjenta WPR”, dr inż. Włodzimierz Lewin – firma JJW „Skarpetki DeoMed dla diabetyków – jak to działa”, mgr Waldemar Monczakowski –  „Trafne decyzje w życiu z cukrzycą”.

Firmy i instytucje wystawiające stoiska to: Poradnia Diabetologiczna Diabetica, S.P.R.P. GAL, Ascensia, Roche, Genoscope, Jantar, Diabetyk24, Grupa DGA SA, JJW, Ludzie Jesieni oraz Muke. Firma Uldo przekazała chleb dla diabetyków do degustacji.

W trakcie uroczystości uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę edukacyjną pt. „Rzucamy wyzwanie cukrzycy. Walczymy o dłuższe życie z cukrzycą”, która została zainaugurowana 20 czerwca br. w Sejmie RP w ramach kampanii “Dłuższe życie z cukrzycą”. Organizatorem wystawy jest Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Wystawa ta wcześniej była eksponowana jedynie w Sejmie.

Podczas uroczystości z inicjatywy pana Piotra Smotera, Radnego Miasta Nysa, spontanicznie stworzono i odczytano apel do posłów i senatorów, przedstawicieli władz oraz instytucji odpowiedzialnych za zdrowie Polaków, o podjęcie działań i nawiązanie ścisłej współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków w sprawie rozwiązywania największych problemów związanych z cukrzycą, zwłaszcza u dzieci. Tekst apelu znajduje się tutaj:

APEL

Spotkanie uprzyjemnił wszystkim znakomity występ artystyczny zespołu „Finezja”.

Na koniec uroczystości odbyło się losowanie i wręczanie nagród. Do wygrania były skarpetki firmy JJW, dwa ciśnieniomierze ufundowane przez Apteline.pl, pobyt nad morzem w hotelu Jawor w Sarbinowie oraz pobyt w sanatorium w Truskawcu, który ufundowało Koło Terenowe nr 15 PSD z Przemyśla.

Po uroczystości uczestnicy udali się na obiad do restauracji Redos.

Mamy nadzieję, że uczestnicy wyjechali z Nysy zadowoleni i usatysfakcjonowani.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wicewojewoda Opolski – Violetta Porowska, Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła oraz Starosta Nyski – Czesław Biłobran.

Wielkie podziękowania należą się zarządowi oraz działaczom i wolontariuszom z Koła Miejsko-Powiatowego w Nysie.

Składamy także gorące podziękowania za zaangażowanie i pomoc w organizacji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą: Domowi Kultury w Nysie, prowadzącemu uroczystość panu Piotrowi Przybyłowskiemu, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, Zespołowi Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, pani Ewelinie Tomechna – Prezes Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD oraz pani dr Zofii Skałuba-Filipow.

Dziękujemy sponsorom wydarzenia, którymi byli: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Starostwo Powiatowe w Nysie, Urząd Miejski w Nysie,  Dolnośląska Grupa Apteczna SA oraz firmy: Sanofi Diabetes, Sanofi Pasteur, Ascensia, JJW, Bioton, Oceanic, Roche, Boehringer Ingelheim, S.P.R.P. GAL, Berlin-Chemie Menarini, Diabetyk24, Avet Pharma, Aurifer, Neuca, Novo Nordisk, Jantar Wody Mineralne, Nadwiślańska Agencja Turystyczna, Abbott, Uldo, Queisser Pharma.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content