Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. 15 lat działalności diabetyków...

8 czerwca Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Terenowe w Podleszanach świętowało 15-lecie swej działalności. Uroczyste obchody tego pięknego jubileuszu odbyły się w Domu Strażaka w Podleszanach. Licznie zebranych diabetyków i zaproszonych gości powitała Pani Wanda Mika, członkini Koła.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili:
– Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Kazimierz Gacek
– Radny Powiatu Mieleckiego, Prezes Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego- Pan Józef Smaczny,
– Wójt Gminy Mielec – Pan Józef Piątek,
– Prezes Zarządu Głównego PSD z Warszawy – Pani Anna Śliwińska,
– Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSD z Rzeszowa – Pan Andrzej Mielcarek,
– Prezesi Kół Terenowych PSD z Jarosławia, Łańcuta, Nowej Dęby i Mielca,
– Lekarze ze Szpitala Powiatowego w Mielcu: dr Artur Kozłowski – ordynator oddziału wewnętrznego, dr Marek Wilczyński – specjalista chirurgii naczyniowej, dr Halina Kurdziel – diabetolog, internista
– Przedstawiciele firm: JJW Warszawa, Colfarm Mielec, Apteka Codzienna Mielec.

Na ręce Prezes Koła Pani Danuty Zaremba złożyli gratulacje, okolicznościowe dyplomy i kwiaty. W swych wystąpieniach podziękowali za dotychczasową działalność Koła, życząc jednocześnie kolejnych sukcesów i dalszej owocnej działalności. Wszyscy jednogłośnie podkreślali ogromne zasługi Pani Prezes, jej zaangażowanie, pracę, a przede wszystkim dobroć i wielkie serce w niesieniu pomocy innym.

Następnie przyszła pora na wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Aktu wręczenia dokonała Prezes ZG PSD Anna Śliwińska. Okolicznościowe medale wydane z okazji 40-lecia PSD i 100-lecia odkrycia insuliny otrzymali:

– Starosta Powiatu Mieleckiego – Stanisław Lonczak,
– Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Kazimierz Gacek,
– Radny Powiatu Mieleckiego – Józef Smaczny,
– Państwo Krystyna i Marek Sosin.

Za wyróżniającą się działalność dla dobra PSD i chorych na cukrzycę odznakę AMBASADOR PSD otrzymali:

– Dr Marek Wilczyński,
– Prezes Firmy JJW – Włodzimierz Lewin,
– Zakłady Farmaceutyczne Colfarm SA w Mielcu,
– Apteka Codzienna w Mielcu.

Kolejną odznaką przyznaną za aktywną działalność społeczną w ramach PSD było Złote Serce PSD, które otrzymało aż 18 osób.

Okolicznościowa prezentacja multimedialna przypomniała zebranym gościom 15-lecie działalności Koła. Po chwilach wspomnień, a i niewątpliwie wzruszeń zaproszono wszystkich zebranych na gorący poczęstunek.

Wszyscy goście otrzymali w tym dniu okolicznościowe, słodkie upominki.

W tym miejscu diabetycy z Podleszan serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i osobom, które przez te wszystkie lata wspierają finansowo i materialnie ich działalność.  Szczególne podziękowania płyną do Państwa J. Cz. Gwizdak i Z. S. Zając z Podleszan za długoletnią współpracę, pomoc i za ogromny wkład w przygotowanie jubileuszowej uroczystości.

Historia PSD w Podleszanach

PSD KT w Podleszanach powstało 26 lipca 2007 r. Inicjatorką i założycielką Koła jest Danuta Zaremba, która pełni funkcję prezesa. Siedzibą Koła jest budynek OSP w Podleszanach, gdzie od 15 lat w każdy czwartek miesiąca spotykają się członkowie Koła. Koło liczy średnio 115 osób, z czego przeważająca liczba to emeryci i renciści, mieszkańcy Podleszan, Książnic, Goleszowa, Woli Mieleckiej i Mielca. Koło  prowadzi księgę protokołów, kronikę i stronę www. Posiada własną biblioteczkę, która jest systematycznie wzbogacana w książki, czasopisma i broszury. Członkowie Koła mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, w którym znajdują się: rowery stacjonarne, stepery, kijki do Nordic Walking, piłeczki do ćwiczeń, ciśnieniomierze, gleukometry.

Systematycznie organizowane są spotkania z lekarzami różnej specjalności: z diabetologiem, kardiologiem, okulistą, naczyniowcem, ginekologiem, rehabilitantem, dietetykiem. Są one ogromnym źródłem wiedzy, jak prowadzić zdrowy styl życia, odżywiania, gdzie szukać pomocy medycznej i prawnej. Podczas tych spotkań zaprzyjaźnione z Kołem pielęgniarki wykonywały badania poziomu cukru we krwi czy ciśnienia tętniczego. Organizowane były również warsztaty kulinarne z dietetykiem, czego owocem była broszura na ten właśnie temat. Przyjmując średni udział w tych spotkaniach 70 słuchaczy, to w okresie 15 lat wzięło w nich udział ok. 7 tysięcy osób.

Koło uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez inne Koła z Podkarpacia tj. z Rzeszowa, Jarosławia, Mielca, Nowej Dęby, Tarnobrzega. Brało również udział w ogólnopolskich wykładach w ramach Expo Diabetikca w Toruniu oraz szkoleniach organizowanych przez Zarząd Główny PSD w Mielnie, Bydgoszczy i Warszawie jak również w konferencjach w Budach Głogowskich.

W ramach integracji społecznej są organizowane liczne wycieczki, m.in. do Madonny z Puszczy do Ostrów Tuszowskich, do Krynicy, Częstochowy, Łańcuta, Skansenu w Kolbuszowej, do Sandomierza. Co roku jest celebrowany Światowy Dzień Walki z Cukrzycą i Dzień Diabetyka. W 2015 roku byliśmy organizatorami wojewódzkich obchodów. Odbywają się spotkania świąteczno-noworoczne, Dzień Babci, Dzień Matki, święto pieczonego ziemniaka.

Oprócz edukacji chorych i ich rodzin ważną płaszczyzną działalności PSD Koła w Podleszanach stała się pomoc potrzebującym i ich rodzinom. Dzięki współpracy z Podkarpackim Stowarzyszeniem Wspierania Bezrobotnych oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej przez 6 lat była prowadzona akcja pomocy żywnościowej (olej, masło, mleko, ser, mąka, ryż, dżem, konserwy) dla 300 rodzin. Ponadto z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia są przygotowywane paczki żywnościowe dla 10 rodzin, najbardziej potrzebujących pomocy

Ogromne znaczenie ma współpraca z mielecką firmą COLFARM. To dzięki tej właśnie firmie, członkowie Koła są systematycznie zaopatrywani w witaminy, herbatki, suplementy diety przeznaczone głównie dla diabetyków.

Koło przygotowuje również konkursy, imprezy skierowane dla najmłodszych. Są to spotkania z Mikołajem oraz Dzień Dziecka dla grupy wiekowej od 3 do 10 lat. W tych spotkaniach w ciągu 8 lat wzięło udział ok. 2000 dzieci. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny z nagrodami „Zdrowy styl życia”, w którym udział wzięli uczniowie 7 szkół Powiatu Mieleckiego oraz program „Uciec przed cukrzycą”, realizowany w 6 szkołach Gminy Mielec. Program był dwuetapowy – konkurs plastyczny i konkurs na fraszkę  oraz spotkanie z psychologiem i warsztaty z dietetykiem. Podsumowaniem był piknik „Mama, Tata i Ja”, na którym rodzice mieli możliwość spotkania się z pielęgniarką i dietetyczką, by dowiedzieć się o prawidłowym odżywianiu dzieci, metodach spędzania wolnego czasu itp.

 Nad koordynacją tych wszystkich działań czuwa niezmiennie od 15 lat Prezes Koła, Pani Danuta Zaremba, kobieta o wielkim, złotym sercu!

Za swą działalność była wielokrotnie odznaczana i nagradzana. Otrzymała złotą odznakę za zasługi dla PSD, tytuł Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec, tytuł Laureatki plebiscytu mieleckiego starostwa  ”Być Kobietą”, Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP.

W 2017 roku otrzymała najwyższe wyróżnienie PSD – Kryształowego Kolibra.

Justyna Ryczek 
PSD Podleszany

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content