Poradnik „12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”, autorstwa dr nauk o zdrowiu Beaty Stepanow, doświadczonej pielęgniarki diabetologicznej, to publikacja, którą każdy może pobrać bezpłatnie ze strony Zarządu Głównego PSD, portalu mojacukrzyca.org oraz z strony kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” (https://dluzszezyciezcukrzyca.pl/dla-pacjenta/poradnik-dla-pacjentow-diabetologicznych/).

Poradnik to lektura, po którą – w mojej ocenie – powinien sięgnąć każdy – mówi Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – Przeznaczony jest przede wszystkim dla chorych na cukrzycę i ich bliskich, ale dobrze, by przeczytały ją także osoby zdrowe, bo dzięki niemu dowiedzą się, jak można  ustrzec się przed cukrzycą typu 2. To wreszcie także poręczne narzędzie edukacyjne, które warto by wykorzystywali w swoim codziennym kontakcie z pacjentami przedstawiciele personelu medycznego.

Oryginalna i przystępna formuła Poradnika pomaga czytelnikowi przyswoić ważne treści oraz zachęca do szukania rozwiązań i wyciągania wniosków. Każdy rozdział zawiera przekaz edukacyjny, jasno sformułowane, proste porady i kończy się przesłaniem, które może stać się inspiracją do wprowadzenia zmian zarówno w procesie leczenia, jak i w codziennym życiu.

Z Poradnika można dowiedzieć się nie tylko jak rozpoznać cukrzycę, obliczyć BMI, interpretować wyniki poziomu glukozy, ale także jak zmienić nawyki żywieniowe i prowadzić aktywny tryb życia oraz jak osiągać zamierzone cele w dbaniu o zdrowsze i dłuższe życie, bo najważniejszy czas, aby zrobić coś dla swojego dobra jest pomiędzy wczoraj a jutro – mówi dr Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

 Pacjenci znajdą także w Poradniku odniesienia do najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w zakresie czynników ryzyka wystąpienia choroby, norm dotyczących kaloryczności posiłków czy indeksu glikemicznego, jak również zaleceń klinicznych w postępowaniu z chorymi na cukrzycę. Ponadto z Poradnika dowiemy się również, dlaczego porównywana jest do konia trojańskiego i jakie znaczenie ma zegar edukacyjny.

W poradniku „12 wskazówek jak dłuższej żyć z cukrzycą” zawarta jest wiedza niezbędna każdemu pacjentowi z cukrzycą. Opanowanie jej, choćby w części i wdrożenie w życie zawartych w publikacji zaleceń gwarantuje tytułowe „Dłuższe życie z cukrzycą” – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W dodatku treści zawarte w „12 wskazówkach…” są podane w sposób bardzo atrakcyjny graficznie, co pozwala na ich szybkie i trwałe przyswojenie. To lektura obowiązkowa dla każdego pacjenta z cukrzycą. – przekonuje prof. Leszek Czupryniak.

Poradnik powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą” mającej na celu podnoszenie świadomości na temat cukrzycy oraz związanych z nią zagrożeń ze szczególnym uwzględnieniem powikłań sercowo-naczyniowych.

Poniżej poradnik w wersji PDF oraz linki do kilku publikacji w mediach nt. poradnika:

Poradnik “12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”
“12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”

Linki:
https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-12-wskazowek-jak-dluzej-zyc-z-cukrzyca/
https://zdrowie.dziennik.pl/cukrzyca/artykuly/8390361,jak-zyc-z-cukrzyca-leczenie-cukrzycy-dieta-diebetyka.html
https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Diabetologia/Cukrzyca-od-kuchni-Jak-madrze-walczyc-z-nieuleczalna-choroba,230931,1016.html
https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/eksperci-dluzsze-zycie-z-cukrzyca-i-to-bez-powiklan-jest-mozliwe-niezbedna-jest-konsekwencja,561810.html
https://warszawa.tvp.pl/479119/telewizyjny-kurier-warszawski

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content