Od nietypowego szumu, aż po dolegliwości bólowe – zatkane ucho może sprawiać wiele problemów. Czy to nadmiar woskowiny, czy rozwijający się niedosłuch? A może to dolegliwość towarzysząca rozwijającemu się przeziębieniu? Eksperci z KIND odpowiadają, jak właściwie rozpoznać źródło problemu oraz jak zapobiegać mu w przyszłości.

Co zrobić, gdy budzimy się z dziwnym uczuciem zatkanego ucha i nie potrafimy rozpoznać przyczyny? Uczucie rozpierania, czasem być może lekka bolesność oraz niepokojący dyskomfort całkowicie zbijają nas z tropu. Sprawdzamy odruchowo palcem, jednak niczego nie znajdujemy. Ekspert KIND odpowiada na wszystkie pytania.

Może być kilka przyczyn uczucia zatkanego ucha. Do najbardziej popularnych należą:

Woda w uchu – jedną z możliwości jest nieuważna kąpiel, w trakcie której naleciało nam do kanału słuchowego nieco wody, a my nie osuszyliśmy poprawnie ucha. Jak sobie poradzić? Wystarczy ponownie osuszyć ucho. Jeśli to nie pomaga, warto zgłosić ten problem lekarzowi.

Spanie w zatyczkach – jeśli nie przestrzegamy higieny uszu, wskutek czego w naszych przewodach słuchowych znajduje się dużo woskowiny, użycie zatyczek na całą noc mogło spowodować przedostanie się wosku głębiej i utworzenie czopu, który zatkał nam ucho. Co możemy zrobić? Spróbujmy mocno ziewnąć. Jeśli czynność ta nie wywoła charakterystycznego uczucia odblokowania ucha, prawdopodobnie woskowina przedostała się zbyt głęboko. Jedynym ratunkiem jest zgłoszenie się do laryngologa.

Przebywanie na wietrze – spacer na wietrze, jazda z otwartym oknem, przebywanie w przeciągu to przyczyny tzw. przewiana. Warto robić ciepłe kompresy na ucho, a gdy po kilku dniach ból nie ustaje zgłosić się do lekarza.

Nieprawidłowe użytkowanie patyczków do uszu – jeżeli używamy na co dzień patyczków higienicznych, pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie wkładać ich do przewodu słuchowego. Patyczkami czyścimy wyłącznie trudnodostępne części małżowiny ucha zewnętrznego. Jeżeli nie przestrzegamy środków ostrożności, uczucie zatkanego ucha może być tego następstwem. Co należy zrobić w tej sytuacji? Oczywiście, należy zgłosić się na profesjonalne czyszczenie kanału słuchowego – w tym celu musimy zarejestrować się do lekarza.

Ciało obce – inną możliwością jest ciało obce w uchu – np. gumowy element słuchawek dousznych, który niespodziewanie oddzielił się od urządzenia i pozostał w naszym uchu. Jeżeli widzimy przedmiot i jesteśmy w stanie go wyciągnąć – użyjmy pęsety i bardzo delikatnie wysuńmy ciało obce z ucha. Należy bardzo uważać, by nie wepchnąć go głębiej – wówczas pomoże nam tylko lekarz.

Jeżeli uważnie przeczytaliśmy powyższą listę i żaden z punktów nie pasuje do naszej dolegliwości, warto rozważyć inną możliwość. Gdy z naszymi uszami wszystko jest w porządku – obchodzimy się z nimi ostrożnie, nie śpimy w zatyczkach, nosimy czapkę, dbamy o prawidłową higienę oraz wykluczamy obecność ciała obcego lub infekcji – być może wcale nie mamy problemu z zatkanym uchem, lecz właśnie doświadczamy pierwszych objawów niedosłuchu. To wada, z którą zdecydowanie można żyć w zgodzie – przy odpowiednim leczeniu oraz użytkowaniu urządzeń przeznaczonych do wspomagania słuchu, praktycznie zapomnimy o naszym problemie.

Od czego zacząć? Od szybkiej i dokładnej diagnostyki w jednym z oddziałów KIND. Nie jest do tego potrzebne skierowanie od lekarza ani innego specjalisty. Wystarczy telefonicznie pod numerem telefonu 800 100 106 umówić się na wizytę i zrobić bezpłatny test słuchu. Przy okazji dyplomowany protetyk słuchu zajrzy do ucha i dokona wstępnego rozpoznania przyczyn naszych dolegliwości. Cała usługa jest bezpłatna i nie obliguje do zakupu. Akcja bezpłatnych świadczeń jest z jednym z elementów kampanii “Słyszę z KIND”, która ma na celu wspomaganie profilaktyki umożliwiającej wczesne rozpoznanie wad słuchu.

Skip to content