Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Wyniki konkursu “Poskromienie cukrzycy”

4 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród  laureatom konkursu artystycznego pod hasłem „POSKROMIENIE CUKRZYCY”, który został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”.

Konkurs plakatowy „POSKROMIENIE CUKRZYCY” adresowany był do studentów uczelni artystycznych  w Polsce. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy w formie plakatu, który miał nawiązywać do tematu konkursu „POSKROMIENIE CUKRZYCY” i zwrócić uwagę na najgroźniejsze powikłania cukrzycy, takie jak udar mózgu czy zawał serca.

Mecenasem i przewodniczącym jury konkursu był Andrzej Pągowski – artysta grafik, autor plakatów zapowiadających sztuki teatralne. W jury zasiedli również: Anna Śliwińska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Jerzy Magiera – portal mojacukrzyca.org oraz Aleksandra Rusin-Mieniewska z firmy Boehringer Ingelheim, która była inicjatorem konkursu.

Cukrzyca to choroba, która dotyka 3 mln osób w Polsce, z czego aż 30% osób nie wie, że choruje. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2, która dotyczy ponad 80% chorych. Niestety zapadają na nią coraz młodsze osoby. Cukrzyca prowadzi do wielu groźnych powikłań, wśród których są m.in. tak poważne choroby sercowo-naczyniowe jak udar mózgu czy zawał serca. Dlatego w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” prowadzone są działania edukacyjne, które mają na celu zwiększanie wiedzy na temat samej choroby, tego jak jej zapobiegać i jak radzić sobie z nią na co dzień.

Zgłoszenia prac konkursowych docierały z całej Polski, łącznie przyjęto ponad 50 plakatów.

Decyzją jury nagrodę główną otrzymał: Szymon Łacheta (Uniwersytet Śląski Sztuki i Nauk o Edukacji, Wydział Grafika). Dodatkowo przyznano 5 wyróżnień dla: Joanny Mazur (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kierunek Grafika), Martyny Jakubowskiej (Uniwersytet Artystyczny  w Poznaniu, Kierunek Grafika warsztatowa), Katarzyny Nachman (Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Artystyczny), Evy Pyshnyk (UMCS Lublin – Wydział Artystyczny, kierunek Grafik)  i Karoliny Piotrowskiej (ASP Warszawa, kierunek Malarstwo).

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali prace konkursowe. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Zwycięskie plakaty będzie można obejrzeć m.in. podczas obchodów tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy i innych wydarzeń edukacyjnych prowadzonych w ramach kampanii.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content