Ponad 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Dowiaduje się o niej dopiero, gdy cukrzyca zaczyna zagrażać ich życiu. Ta choroba cywilizacyjna jest obecnie jednym z największych wyzwań medycyny.

Patrik Olsson i Lars-Erik Litsfeldt sami są diabetykami (Patrik z powodu powikłań związanych z cukrzycą nawet stracił wzrok). Testując na sobie wiele terapii, odkryli, że w walce z chorobą doskonałe rezultaty daje dieta LCHF (mało węglowodanów, dużo tłuszczów) i wprowadzenie do codziennego menu… fasoli, a raczej zawartej w niej skrobi opornej, która znacząco obniża poziom cukru we krwi.

Na czym polega dieta?

Na diecie LCHF spożywa się produkty, które jedynie mini­malnie podnoszą poziom cukru i tym samym insuliny. Spo­żywa się niewielką ilość powodujących wyrzuty insuliny wę­glowodanów i zastępuje uzyskiwaną z nich energię tłuszczem. Dzięki temu insulina utrzymuje się na niskim poziomie, a ciało wykorzystuje tłuszcz zmagazynowany w ciele jako paliwo, dzięki czemu nie odkłada się on w formie tkanki tłuszczowej.

Które węglowodany są najlepsze?

Można powiedzieć, że w LCHF chodzi przede wszystkim o to, żeby ograniczyć węglowodany. Należy jednak pamiętać, że dieta ta nazywa się „Low Carb”, a nie „No Carb”. Nawet tak typowy dla diety LCHF produkt spożywczy jak jajko zawiera gram węglowodanów. Wedle starej zasady, której można trzymać się na samym początku, powinno się przede wszystkim wybierać te warzywa, które rosną nad ziemią. Zjadając 100 gramów ziemniaków, dostarczamy organizmowi 16 gramów węglowodanów. Z kolei 100 gramów szpinaku daje 0,7 grama węglowodanów – różnica jest więc całkiem spora. Zasada dotycząca warzyw rosnących nad i pod ziemią jest prosta, ale na początek się sprawdza.

Co jeszcze jest ważne?

Trening!  Dzięki in­tensywnemu treningowi mięśni glukoza może przeniknąć do komórek mięśniowych bez potrzeby aktywowania insuliny, która powodowałaby odkładanie się tłuszczu. Glikogen – pa­liwo magazynowane w mięśniach – wykorzystywany jest na potrzeby pracujących mięśni. Z czasem, gdy masa mięśniowa wzrośnie, mięśnie staną się większymi konsumentami glukozy.

Więcej o książce tutaj: http://bit.ly/inst_WYGRAJZCUKREM

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content