Jako największe organizacje zrzeszające pacjentów diabetologicznych od wielu lat staramy się być blisko problemów osób z cukrzycą i wspólnie troszczyć się o dostęp i zapewnienie najefektywniejszych metod leczenia cukrzycy typu 1 i typu 2 w Polsce.
Złożona niedawno przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne Karta Świadczeń Opieki Zdrowotnej dotycząca leczenia cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dorosłych w wieku powyżej 26. r.ż., spotkała się z dużym zadowoleniem wśród środowiska chorych na cukrzycę. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Fundacja dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą wyraziły poparcie dla działań PTD i w dniu 26 marca br. skierowały w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia.
Ministerstwo udzieliło już odpowiedź, w której „Minister Zdrowia zdecydował się ponownie zlecić Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji przeanalizowanie zasadności rozszerzenia populacji uprawnionej do korzystania ze świadczenia: leczenie insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej. Założenie pompy insulinowej, finansowanego ze środków publicznych o osoby po 26 r.ż.”, co budzi nadzieję na otwartość resortu do prowadzenia rozmów w tym obszarze.
W trosce o dobro pacjentów jedenaście organizacji zrzeszających i reprezentujących chorych na cukrzycę zwróciło się także do Ministra Zdrowia o rozpatrzenie stanowiska popierającego złożony w marcu b.r. przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Konsultanta Krajowego ds. diabetologii oraz Polskie Towarzystwo Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej i Konsultanta Krajowego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, wniosek o rozszerzenie refundacji sensorów do systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy (CGM), niezintegrowanych funkcjonalnie z pompą insulinową, z potwierdzoną w materiałach rejestracyjnych możliwością dostosowania dawki insuliny na podstawie odczytów sensora, dla szerszej grupy pacjentów.
Pod wspólnym apelem podpisały się:
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,
Fundacja dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą,
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę,
Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy,
Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą,
TPD – Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą Lublin,
Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą Typu 1 „Słodka Jedynka”,
Fundacja Diabeciaki,
Fundacja Michała Figurskiego „Najsłodsi”,
Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci z Cukrzycą CukierAsy,
Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum.
Dziękujemy za dotychczasowy dobry i konstruktywny dialog z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Konsultanta Krajowego ds. diabetologii oraz Polskie Towarzystwo Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, Konsultanta Krajowego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.
Ze spokojem i nadzieją czekamy na dalsze decyzje, które mamy nadzieję będą korzystne dla pacjentów z cukrzycą w Polsce i pozwolą na wyrównanie dostępności nowoczesnych metod terapii.