W dniach 21-22 września 2018r. odbyło się XXII Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologiczne oraz XVI Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości w Toruniu. Sympozjum  jest organizowane corocznie od 1997 roku we współpracy z Zarządem Głównym Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, pod Patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Patronat Honorowy nad w/w wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydent Miasta Torunia, który od lat także wspiera także finansowo „Święto Diabetyków w Toruniu” oraz Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska.

Sympozjum zgromadziło ponad 1000 osób chorych na cukrzycę z ponad 300 kół i oddziałów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z całego kraju, około 100 lekarzy zajmujących się cukrzycą i jej powikłaniami oraz około 2000 mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego, którzy chorują na cukrzycę, mają w rodzinie osoby chore na cukrzycę lub są zagrożeni cukrzycą.

Po uroczystym otwarciu Targów Diabetica Expo 2018 nastąpiło wręczanie medali  „Za Zwycięstwo nad Cukrzycą” oraz odznak za „Zasługi dla PSD”. Osoby odznaczone to:

Lewandowska Iwona
Kowalska Mirosława
Górska Małgorzata
Lisewska Anna
Krzyżanowski Marek
Depowska Anna
Bednarska Bożena
Haska Michał
Prowadzisz Adam
Gotówka Jarosław
Michalak Jadwiga
Kruczkowska Elżbieta

Po części oficjalnej rozpoczęły się wykłady, których tematem  były m.in.:  profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych u chorych na cukrzycę i u otyłych, psychodietetyka w cukrzycy i otyłości, wczesne i późne powikłania cukrzycy – metody zapobiegania i leczenia, leczenie farmakologiczne, postępowanie niefarmakologiczne – dieta, aktywność fizyczna, zmiana stylu życia. Prowadzący to m.in.: prof. dr hab. med. Irena Ponikowska, dr n. med. Michał Mularczyk, dr n. med. Jacek Chojnowski, prof. dr n.  med. Anna Noczyńska, dr n. farm. Jerzy Jambor i wielu innych.

W Foyer Auli UMK w Toruniu miała miejsce wystawa produktów diagnostycznych, spożywczych, suplementów diety oraz kosmetyków. Na stoiskach wystawcy przedstawili szeroką ofertę produktów dla osób chorych na cukrzycę oraz osób otyłych, począwszy od nowoczesnych pomp insulinowych prostych w obsłudze i coraz wygodniejszych glukometrów, po ciśnieniomierze, światłolecznictwo, urządzenia do rehabilitacji, dietetyczne napoje i produkty spożywcze, kosmetyki do pielęgnacji skóry chorego, suplementy diety, po specjalistyczną innowacyjną odzież.

Jak co roku przedstawiono Plebiscyt Publiczności na Najlepszą Firmę Branży Diabetologicznej Roku 2018, Najlepszy Produkt Diabetologiczny Roku 2018 oraz Najlepszy Produkt na Otyłość Roku 2018. W tym roku zdobywcami nagród były m.in.  firma Avet Pharma, Biolit, JJW.

Odbył  się również konkurs z nagrodami dla uczestników, w którym można  było wygrać suplementy diety, kosmetyki pielęgnacyjne, jak również wyjazd nad morze. Sponsorami nagród byli m. in.: firma JJW, DOZ, Hotel Jawor.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content