Nad złotoryjskim zalewem dnia 15 lipca 2023 roku  odbyły się po raz VII Ogólnopolskie Mistrzostwa w Płukaniu Złota Diabetyków.

Wydarzenie otworzyła Monika Kaczmarek – prezes złotoryjskiego oddziału rejonowego PSD w Złotoryi witając wszystkich przybyłych gości z różnych odległych i tych bliższych zakątków Polski: Olsztyna, Tych, Pieńska, Jeleniej Góry, Prochowic, Legnicy, Zagrodna, Świerzawy, Podgórek, Wilkowa,  oraz oczywiście z Złotoryi i okolic. W sobotniej imprezie uczestniczyło 180 osób i stało się okazją do wykazania się aktywnością fizyczną i sportową rywalizacją.

Burmistrz Miasta Złotoryja Robert Pawłowski witając wszystkich jednocześnie życzył wszystkim zawodnikom powodzenia w jak największej ilości wypłukanego złota. Zauważył  również, że złotoryjskie stowarzyszenie diabetyków  powinno się nazywać Polskim Stowarzyszeniem Turystyki i Diabetyków – zażartował Monika kursuje po całej Polsce, promując nasze miasto, ściąga całą Polskę do Złotoryi i też promuje nasze miasto. I za to jej bardzo serdecznie dziękuję.

Następnie zawody uroczyście otworzył Zbigniew Soja – Wielki Mistrz Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, który oznajmił, że mistrzostwa uważa za otwarte.

Podczas mistrzostw diabetycy nie mogli się nudzić, czekało na nich wiele atrakcji min: konkurencja Stongman Diabetyków, którą przeprowadził Andrzej Kocyła ze Stowarzyszenia Wilkołak w Złotoryi, rzut do misy płukacza o Puchar Wielkiego Mistrza PBKZ, wbrew pozorom ta konkurencja do łatwych nie należy, o inne atrakcje sportowe zadbał Andrzej Zaremba trener sportowy z Jeleniej Góry.

Mimo żaru z nieba diabetycy z Polski ponownie pokazali, że żadna temperatura im nie straszna by poznać tradycje związane z płukaniem złota oraz mieć możliwość samodzielnie wypłukania złota.

Specjalne podziękowania o odpowiednie nawodnienie diabetyków zadbało Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne w Złotoryi promując złotoryjską kranówkę z saturatora.

Następnie odbyły się już oficjalne zawody w płukaniu złota w kat: kobiet, mężczyzn, dzieci.

NAJLEPSZYMI PŁUKACZAMI W KAT. DZIECI:
I m. Sofia Shnurenko 5 lat Złotoryja, II m. Alan Kocyła – Złotoryja, III m. Katarzyna Shnurenko oraz trzy wyróżnienia: Dominika Górska – Legnica, Julia Tomczyk – Złotoryja, Natan Kocyła – Złotoryja

NAJLEPSZYMI PŁUKACZAMI W KAT. KOBIET:
I m. Irena Kocimska – Nowy Kościół, II m. 2m. Ewa Smolska – Legnica, III m. Barbara Cieplechowicz – Pieńsk, dwa wyróżnienia: Regina Lis – Złotoryja, Anna Piotrowska z Jeleniej Góry

NAJLEPSZYMI PŁUKACZAMI W KAT. MĘŻCZYZN:
I m. Henryk Betko – Legnica, II m. Henryk Kotlarz – Zagrodno, III m. Józef Bartczak – Pieńsk
Wyróżnienia: Marcel Bęben – Olsztyn, Wiesław  Biszczanik – Tychy

RZUT PIŁKĄ DO MISKI PŁUKACZA:
I m.  Małgorzata Świdzińska – Prochowice, Henryk Beth – Legnica,
II m. Karolina Grodzka – Olsztyn,  Grzegorz Ćwiek – Złotoryja,
III m. Józefa Korczowska – Zagrodno
Wyróżnienie: Rodzina Shnurenko

STRONGMANN DIABETYKÓW:

Kat. Kobiet – Anna Zięba – Złotoryja,  90 razy wycisnęła sztangę
II m. Anna Stalska –  Zagrodno 68 razy,  Nowicka Maria – Olsztyn 67 razy, III m. Tchórz Maria – Pieńsk
Wyróżnienie – Kotlarz Urszula, Korczowska Józefa

Drużynowo – PSD Olsztyn

Kat. mężczyźni – I m – Marek Kołodziejczak – Legnica , 201 razy wycisnął sztangę
II m. Kotlarz Henryk – Zagrodno 110 razy, III m. Zwolak Antonii – Zagrodno 100 razy

Na zwycięzców czekały puchary i nagrody, nie mogło zabraknąć certyfikatów w płukaniu złota oraz małych upominków.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie udaną zabawę, za wzorową sportową postawę. Cieszymy się, że uczestnicy mistrzostw doskonale się bawili i wyjechali z naszego złotego miasteczka bogatsi nie tylko o wiedzę, ale przede wszystkim o złoto, które sami sobie wypłukali.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji mistrzostw, uczestnikom, zaproszonym gościom oraz mediom.

Gmina Miejska Złotoryja, Polskie Bractwo Kopaczy Złota, Wilkołak Złotoryja Stowarzyszenie Sportowego Wyciskania Sztangi Leżąc, Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne w Złotoryi, Złotoryjski Ośrodek Kultury, Gold Hotel Złotoryja, Sklep Play Złotoryja, Przychodnia Rejonowa w Złotoryi, Hala Tęcza, Firma JET – Jarek Siwak, SamiRobimy – Paweł Kochanowski, DJ Soczek oraz CKiT w Świerzawie.
Media: Gazeta Złotoryjska, Henryk Biały.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko – Powiatowe w Olsztynie , Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Pieńsku, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Jeleniej Górze, PSD Legnica, PSD Prochowice, PSD Koło w Zagrodnie, PSD Koło w Świerzawie, PSD Koło w Wilkowie,

Dziękujmy przede wszystkim zarządowi koła PSD w Złotoryi oraz wolontariuszom.

Monika Kaczmarek
Prezes Oddziału Rejonowego PSD Złotoryja

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content