Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to międzynarodowe święto ustanowione w 1991 przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizację Zdrowia jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Z roku na rok popularność tego dnia wzrasta i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 mln ludzi z różnych regionów świata.

Do celebracji tego święta tradycyjnie włączyli się diabetycy z Podleszan. PSD Koło Terenowe w Podleszanach zorganizowało dla swych członków uroczystość, która odbyła się w niedzielę 13 października w Domu Strażaka w Podleszanach. Przybyłych gości i licznie zebranych diabetyków przywitała prezes koła Danuta Zaremba wraz z sekretarzem koła – Justyną Ryczek.

Spotkanie zaszczycili swą obecnością prezes Zarządu Głównego PSD z Warszawy – Anna Śliwińska, starosta powiatu mieleckiego – Stanisław Lonczak, wójt Gminy Mielec  – Józef Piątek, przewodniczący Rady Gminy Mielec – Bogusław Cygan, radna Gminy Mielec – Aneta Malec, burmistrz Nowej Dęby – Wiesław Ordon, dyrektor SOKiS w Chorzelowie – Damian Małek. Wśród zaproszonych gości byli również:  prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego PSD – Andrzej Mielcarek, prezesi i członkowie Kół Diabetyków z Mielca, Nowej Dęby i Jarosławia, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Książnicach – dr Marek Zaborowski, lekarz medycyny – Teresa Nowak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Podleszanach – Halina Cygan, przedstawiciele firm wspierających i sponsorzy.

Po krótkiej prelekcji na temat cukrzycy,  jej zagrożeń i powikłań, przyszła pora na podziękowania dla tych wszystkich osób, które finansowo i materialnie wspierają koło w Podleszanach.

Podziękowania otrzymali m.in: prezes Zarządu Głównego PSD z Warszawy – Anna Śliwińska, wójt Gminy Mielec Józef Piątek, dyrektor SOKiS w Chorzelowie – Damian Małek. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień i kwiatów. Słowa podziękowania popłynęły do prezes koła Danuty Zaremby, niestrudzonej orędowniczki chorych na cukrzycę, która od ponad dwudziestu lat z ogromnym poświęceniem i pasją pracuje na rzecz diabetyków.

Po części oficjalnej spotkania przyszła kolej na część artystyczną w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Podleszanach, przygotowaną przez nauczyciela języka polskiego Marcina Michalika. Wesołe scenki i skecze bawiły publiczność, która nagrodziła młodych artystów głośnymi brawami.

Uczestnicy sobotniego spotkania otrzymali upominki: witaminy i suplementy diety.

Justyna Ryczek – sekretarz PSD w Podleszanach

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content