W sobotę, 1 grudnia odbyły się miejsko-powiatowe obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Uroczystościom zorganizowanym przez Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewicy towarzyszyła akcja bezpłatnych badań profilaktycznych

Wielkie święto diabetyków

Mimo że obchody miały status miejsko-powiatowych, to tak naprawdę ich skala była zdecydowanie większa. Do Drzewicy przyjechali diabetycy z województw łódzkiego i mazowieckiego, a miejscowym chorym towarzyszyli członkowie rodzin, przyjaciele i sympatycy wspierający działalność Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Spotkanie zgromadziło przedstawicieli władz PSD wszystkich szczebli na czele z prezes Zarządu Głównego w Warszawie Anną Śliwińską, która gościła nad Drzewiczką po raz pierwszy. Swoje delegacje wystawiły: Oddział Wojewódzki w Łodzi, Oddział Powiatowy w Tomaszowie Mazowieckim oraz koła m.in.: z Radomia, Przysuchy, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic, Zduńskiej Woli, Rawy Mazowieckiej i Koluszek. Nie zabrakło lekarzy, w tym opiekunki drzewickiego koła – doktor Marii Teresy Nowakowskiej, pielęgniarek, reprezentantów placówek służby zdrowia, firm farmaceutycznych, duchownych, samorządowców, szefów bratnich stowarzyszeń i lokalnych organizacji oraz sponsorów.

Podniośle i artystycznie

Główna część obchodów miała miejsce w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury. Odbywała się na tle sztandarów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy, byłego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy, PSD Ziemi Radomskiej i Koła PSD w Zduńskiej Woli przy asyście uczniów drzewickiej szkoły oraz niezawodnych harcerzy.

Uroczyste otwarcie uświetniła Młodzieżowa Orkiestry Dęta z RCK, odgrywając “Mazurka Dąbrowskiego”, a modlitwę w intencji chorych na cukrzycę, ich opiekunów oraz zmarłych członków koła poprowadził ks. Robert Faliński z parafii w Drzewicy.

Koncert inauguracyjny – naprawdę znakomity – dali uczniowie SP im. Polskich Olimpijczyków. Zespoły wokalne “Four M” i “Małe Four M” pod kierownictwem Małgorzaty Malczewskiej zaprezentowały program świąteczny, natomiast grupa taneczna Marii Smolarskiej układ z parasolami. Publiczność była zachwycona. Gromkimi oklaskami nagrodziła również Janusza Matysiaka, który a capella wykonał hymn drzewickich diabetyków.

Dobry rok

Po powitaniu zebranych okolicznościowe przemówienie wygłosił prezes koła Włodzimierz Pomykała. – Od 29 lat pracujemy społecznie z chorymi i dla chorych. Możemy przy tym liczyć na wsparcie ze strony lekarzy, pielęgniarek, lokalnych instytucji oraz prywatnych osób przekazujących naszemu stowarzyszeniu 1 procent podatku. Wszystkim serdecznie dziękujemy – podkreślił.

Zakres działalności społeczników jest bardzo obszerny, a do priorytetów należy propagowanie aktywności fizycznej – niezwykle ważnej w codziennej walce z cukrzycą. Ruch i sport dominują podczas dorocznych wyjazdów o charakterze turystyczno-profilaktycznym, adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych.

W mijającym roku zorganizowano m.in.: wyjazd na XXVII Pielgrzymkę Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków do Częstochowy, letni pobyt w Krynicy-Zdroju (z wypadami na Słowację), letni wypoczynek w Jurgowie połączony z górskimi wyprawami na Słowacji, wrześniowy wyjazd nad Bałtyk do Mrzeżyna (jedną z atrakcji był rejs katamaranem na Bornholm) oraz wycieczkę z młodzieżą szkolną w Góry Świętokrzyskie.

– Za nami dobry rok, oby kolejny był podobny – przyznał z zadowoleniem prezes.

Ikony i dyplomy

Uroczystość stanowiła okazję do uhonorowania osób, które od wielu lat wspierają chorych na cukrzycę. Ikony Matki Bożej, wykonane przez Mariana Kota, otrzymali: wiceprezes Koła PSD w Drzewicy Barbara Klimek (od 29 lat w stowarzyszeniu), Beata Wołonkiewicz z Urzędu Gminy i Miasta w Drzewicy, Jolanta Kulig – nauczycielka SP w Ładach, mieszkanka Raszyna (od 20 lat pomaga przy organizacji letnich wyjazdów), Halina i Marek Wiśniewscy – właściciele marketu w Drzewicy, sponsorzy.

Miła niespodzianka spotkała dzieci, które zdobyły dwutysięczniki po słowackiej stronie Tatr Wysokich. Do Hińczowego Stawu dotarli: Katarzyna Ciepłowska, Kinga Ciepłowska, Kacper Matysiak, Mikołaj Grzegorczyk, Jakub Grzegorczyk i Kacper Grzegorczyk, natomiast do schroniska “Zbójnicka Chata”: Gabrysia Wójcik, Aleksandra Wójcik, Mikołaj Grzegorczyk, Jakub Grzegorczyk i  Kacper Grzegorczyk. Mały Krywań (2375 m) zdobyli Mikołaj Grzegorczyk i Jakub Grzegorczyk. Nieco niżej – do Rozdroża pod Krywaniem (2120 m) – doszła Natalia Grzegorczyk, najmłodsza uczestniczka wyprawy. Warto podkreślić, że Krywań zdobyło 7 osób dorosłych, a wspinaczka była zadedykowana dzieciom chorującym na cukrzycę w naszym kraju.

Młodzi taternicy odebrali na scenie dyplomy i upominki. Zarząd koła uhonorował również dwóch doświadczonych taterników. Dyplomy za 20-letnią pomoc we wspólnych wspinaczkach otrzymali Stefan Kowal z Drzewicy i Tadeusz Kuciński ze Zdżarów koło Nowego Miasta.

Pani prezes pod wrażeniem

Przemówienia gości stały pod znakiem podziękowań, gratulacji oraz świąteczno-noworocznych życzeń. Włodzimierzowi Pomykale dziękowano za niespotykane zaangażowanie w działalność społeczną, zapał i energię wkładaną w pracę na rzecz chorych.

Uznanie wyraziła m.in. prezes Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska. – O drzewickim kole słyszałam wiele dobrego. Wyróżniacie się właściwie wszystkim – aktywnością oraz szerokim zakresem działań – od poradnictwa przez edukację po promocję aktywnego stylu życia. Jestem pod wielkim wrażeniem waszych dokonań, w tym tatrzańskich wypraw – przyznała. – Zarówno w Drzewicy, jak i całym okręgu łódzkim czujemy się jak jedna wielka rodzina. To bardzo ważne, by w cukrzycy i innych chorobach towarzyszących wzajemnie się wspierać, by nikt nie został sam ze swoimi problemami. Cukrzyca jest bowiem chorobą, która dotyczy całej rodziny, nie tylko osoby chorej. W opiekę powinni być zaangażowani wszyscy domownicy. To choroba bardzo podstępna, nie można jej ignorować.

Cztery prelekcje

Edukacyjna część obchodów obejmowała cztery prelekcje. O różnych aspektach cukrzycy, codziennych zmaganiach z chorobą i powikłaniach cukrzycowych mówili specjalistka chorób wewnętrznych Henryka Jeżak z Radomia – pierwsza lekarka, która opiekowała się chorymi na cukrzycę w byłym województwie radomskim, diabetolog Dominik Pawlak oraz okulistka Ludmiła Popowska z opoczyńskiej kliniki “Lumed”. Przed publicznością wystąpiła także Monika Bankiewicz – prezes zaprzyjaźnionego gospodarstwa sadowniczego z Komorowa (pow. przysuski).

W rodzinnej atmosferze

Po wykładach i wyprowadzeniu sztandarów oficjalna część dobiegła końca. Zebrani przeszli więc do pobliskiej SP im. Polskich Olimpijczyków, gdzie wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez panie z koła. Jako że wszystko smakowało wybornie, a spotkanie odbywało się w sympatycznej, rodzinnej atmosferze, goście aż nie chcieli wyjeżdżać z Drzewicy.

Bezpłatna profilaktyka

Uroczystościom w RCK już tradycyjnie towarzyszyła kilkugodzinna akcja bezpłatnych badań i konsultacji. Lekarze i specjaliści czekali na pacjentów w pomieszczeniach na parterze i piętrze.

Po raz kolejny opoczyńska klinika “Lumed” we współpracy z firmą MDT z Krakowa prowadziła przesiewowe badania okulistyczne pod patronatem prof. Zbigniewa Zagórskiego. Stosowała metodę z użyciem supernowoczesnej kamery, która wykrywa m.in. zmiany cukrzycowe, jaskrę i zaćmę.

Badania słuchu wykonywał “Almed” z Opoczna, badaniami poziomu cukru, kreatyniny w surowicy, hemoglobiny glikowanej i cholesterolu zajmowała się firma “Alab Laboratoria”, natomiast badaniami EKG Przychodnia Rodzinna “Dom-Med” z Jelni. Porady dotyczące żywienia dawała dietetyk Małgorzata Wdówka.

Jak zawsze akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Z badań i konsultacji skorzystało kilkaset osób.

Dopełnieniem obchodów była uroczysta suma w intencji chorych na cukrzycę, ich rodzin, zmarłych diabetyków i przyjaciół koła. Nabożeństwo zostało odprawione w niedzielę, 2 grudnia w kościele pw. św. Łukasza.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content