Dnia 25.11.2023 w godzinach popołudniowych członkowie Koła Miejskiego PSD w Zielonej Górze spotkali się, jak co roku, na imprezie integracyjno-szkoleniowej z okazji Światowego Dnia Cukrzycy. Imprezę zainaugurowała  prezes koła Izabela Franaszek-Szpak informacjami dotyczącymi zmian w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia oraz przedstawiła zaproszone osoby.

Tegorocznym gościem spotkania była pielęgniarka diabetologiczna pani Ewa Olechnowska. Tematem wykładu oraz warsztatów były kolejno rozpoznawanie i zapobieganie przez samego pacjenta możliwym powikłaniom cukrzycowym, uwrażliwienie go na niepokojące objawy oraz codzienna dbałość o stan zdrowia, ponadto zasady pielęgnacji jamy ustnej, stóp oraz postępowanie w przypadku skaleczeń i ran.

Miłym akcentem spotkania była możliwość otrzymania kremów do pielęgnacji stóp diabetyka od firmy BIOTON, której głośnomówiące glukometry są od jakiegoś czasu w użytkowaniu naszych słabiej widzących kolegów. Pani Ewa zwracała uwagę na stan zdrowia, wymagający konsultacji lekarskiej oraz znaczenie normoglikemii w codziennym funkcjonowaniu diabetyka.

Obok warsztatów pielęgnacji stóp i sposobów postępowania z małymi skaleczeniami pielęgniarka zwróciła uwagę na znaczenie diety w naszym życiu. Wskazała na produkty niezbędne w jadłospisie cukrzyka, a sympatycznym wsparciem warsztatów żywieniowych było przeliczanie indeksowe menu podczas naszego podwieczorku. Kolejny raz próbowaliśmy domowo przygotowanych niskoglikemicznych specjałów nie zawierających cukru, laktozy i glutenu, a mimo to smacznych i doskonale zaspokajających nasze kulinarne gusta.

Wysiłek  włożony w ich przygotowanie opłacił się. Najbardziej chwalone potrawy i wypieki znajdą się już wkrótce na naszej stronie internetowej w części “Kuchnia diabetyka” i mamy nadzieję, że staną się kolejnymi hitami w naszych kuchniach. Kolejnym gościem była konsultantka diabetologiczna Roche, pani Marlena Wirska. Uczestnicy spotkania zadawali pytania na temat codziennego użytkowania glukometrów Accu-Chek Instant.

Mieliśmy także możliwość zapoznać się z bezdrenową micro pompą Accu-Chek Solo i nowymi możliwościami wynikającymi dla pacjentów z jej stosowania. Ukoronowaniem spotkania była wizyta przedstawicielki DOZ S.A., pani Katarzyny Jaśniewicz, która wskazała nam różne drogi do  zachowania  dobrego zdrowia poprzez właściwą suplementację. Po pogadance miał miejsce konkurs z nagrodami, a uczestnicy  wykazywali się znajomością wiedzy na temat znaczenia poszczególnych suplementów dla zdrowia diabetyka. DOZ S.A. przygotował dla nas upominki w formie wielu suplementów i ziół, które możemy już wypróbować w codziennym zastosowaniu w diecie domowej w postaci herbat, shotów witaminowych czy naparów.

Podczas całego spotkania można było także po konsultacji z pielęgniarką diabetologiczną założyć sensor startowy  FreeStyle Libre 2 firmy Abbott, a z pomocą wolontariuszy  aplikację na telefonie i zapoznać się z funkcjonowaniem tego coraz popularniejszego sprzętu pomiaru poziomu cukru.

Mimo jesiennej aury i sezonu przeziębień i infekcji mogliśmy się spotkać i razem spędzić czas. Bardzo się cieszymy na każdą możliwość wspólnej integracji i koleżeńskiego wsparcia, co jest nieustająco naszą ważną misją. Do zobaczenia następnym razem!

Izabela Franaszek-Szpak
Prezes Koła Miejskiego w Zielonej Górze

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content