Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Światowy Dzień Cukrzycy w...

70 diabetyków uczestniczyło w obchodach Światowego Dnia Cukrzycy, zorganizowanych przez milickie Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w piątek 10 listopada w restauracji Lema w Miliczu. Z racji obchodzonego nazajutrz Święta Niepodległości, podczas obchodów nie mogło zabraknąć akcentów patriotycznych.

Obchody Dnia Cukrzycy, jak co roku, rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele św. Michała Archanioła w Miliczu, którą odprawił ks. proboszcz Grzegorz Stój. Podczas Eucharystii psalmy śpiewała Róża Kindrat, czytania przeczytał lektor i ceremoniarz Mateusz Kurczakowski, a w oprawie uroczystej mszy św. Pomagał starszy ministrant Jan Piskozub.

Po mszy wszyscy udali się do restauracji Lema w Miliczu, gdzie dla uczczenia święta Niepodległości  odśpiewali hymn Polski. Następnie minutą ciszy uczczono zmarłych członków zarządu milickiego: założycielkę i pierwszą prezes Teresę Wencek, Józefa Bargendę i Jacka Ostrycharza, oraz pozostałych członków koła, w tym oddaną milickim cukrzycom lek. Diabetolog Danutę Wronę, prezes koła Centrum Wrocław.

Następnie głos zabrał prezes milickiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Jan Leszczyszyn, który powitał zaproszonych gości i podziękował za wsparcie statutowych działań milickiego koła. Gośćmi byli: burmistrz gminy Milicz Piotr Lech, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Osmelak, radna i sponsorka koła diabetyków Halina Góra. Obecni byli też sympatycy i sponsorzy: Małgorzata Sadzik z Fundacji PZU, Małgorzata Rucińska-Chodyka, fotograf Jacek Kucharczyk, podolog Anita Wołoszyn oraz przedstawicielki apteki DOZ Katarzyna Gajzler i Alicja Wróbel. Potem odbyły się dwa ciekawe wykłady.

Pierwszy wygłosiła lek. Diabetolog Małgorzata Janków ze Szpitala przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, która omówiła nowe leki w leczeniu cukrzycy oraz refundację leków cukrzycowych przez NFZ. Następnie Marek Wałecki z firmy Ascensia omówił zasady prawidłowego użytkowania glukometru Contour. Obu wykładowców nagrodzono brawami. W przerwie na wszystkich czekał tort z logo milickiego koła, ufundowany przez Henryka i Helenę Lechów.

Po wykładach grupa artystyczna To i Owo ze Szkaradowa przedstawiła wesołe scenki oraz brawurowo zatańczyła kankana, a na koniec porwała do tańca zarząd i sympatyków milickiego koła. W podziękowaniu prezes wręczył artystkom wykonanie przez Marę Siamę z Węgrzynowa eleganckie motylki. Podczas całej uroczystości czynne było stoisko DOZ, gdzie przedstawicielki apteki prezentowały specyfiki pomocne przy leczeniu cukrzycy, oraz stoisko podolog Anity Wołoszyn, która udzielała porad dotyczących pielęgnacji i leczenia stóp cukrzyków. Dla diabetyków Ania Wołoszyn oraz apteka DOZ przygotowały paczki z produktami i ulotkami dla każdego diabetyka.

Po wspólnym obiedzie zebrani omówili bieżące sprawy organizacyjne oraz zapowiedziano kolejne wydarzenie w Lemie – 19 stycznia 2024 r.

Jan Leszczyszyn
Prezes Koła PSD Milicz

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content