Stanowisko PSD dotyczące braku refundacji leku Diaprel MR 60 mg

Eksperci: walka z cukrzycą powinna być priorytetem polityki zdrowotnej
27 czerwca 2019
XXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków na Jasną Górę
28 czerwca 2019

Stanowisko PSD dotyczące braku refundacji leku Diaprel MR 60 mg

W związku z publikacją wykazu leków refundowanych z dnia 27.06 br, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków pragnie wyrazić swoje rozczarowanie rozstrzygnięciami Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi zagwarantowania pacjentom z cukrzycą typu 2 dostępu do farmakoterapii. W obowiązującym od 1.07 br. wykazie leków refundowanych nie znalazły się bowiem oczekiwane od dłuższego czasu zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów nowe leki, a jednocześnie usunięto najczęściej stosowaną postać gliklazydu, w zalecanej przez WHO dawce 60 mg.

W skierowanym do Ministerstwa Zdrowia liście z dnia 22.06 br. apelowaliśmy o kontynuację refundacji dla leku Diaprel MR 60 mg, stosowanego codziennie przez około 200 tysięcy pacjentów. Zwracaliśmy uwagę na ogromne znaczenie ciągłości leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2, u których osiągnięcie kontroli glikemii wymaga często wielu tygodni ścisłej współpracy lekarza i pacjenta. Podjęta przez Ministerstwo Zdrowia decyzja o usunięciu leku Diaprel MR 60 mg z listy refundacyjnej będzie skutkowała skokiem ceny leku, która obecnie kształtuje się na poziomie ok. 19 zł, a 1 lipca nagle wzrośnie do około 30 zł. Zmiana ta będzie przyjęta przez pacjentów ze zdumieniem i ogromnym niepokojem. Chorzy, którzy nie będą mogli zaakceptować nowej, znacząco wyższej ceny będą musieli umówić się na wizytę u swojego lekarza prowadzącego w celu uzgodnienia nowej terapii i uzyskania recepty na nowy lek. Bowiem zgodnie z obowiązującym prawem farmaceuta może dokonać zamiany leku na tańszy odpowiednik, jednak tylko z leku refundowanego. Podjęta przez Ministerstwo Zdrowia decyzja może zatem wiązać się z koniecznością odbycia dodatkowych około 200 000 wizyt przez chorych na cukrzycę typu 2, do tej pory skutecznie leczonych Diaprelem MR 60 mg. Zarówno w ocenie ekspertów, jaki i Stowarzyszenia konieczność modyfikacji terapii, wynikająca z nieuzasadnionych medycznie decyzji o zaprzestaniu refundacji będzie miała jednoznacznie negatywne konsekwencje dla zdrowia pacjentów. Utrata kontroli glikemii prowadzi bowiem do rozwoju choroby i wzrostu ryzyka powikłań.

W tym kontekście decyzja, by pozbawić około 200 tysięcy chorych na cukrzycę typu 2 możliwości wyboru dobrze przez nich znanej i tolerowanej terapii z zastosowaniem leku Diaprel MR 60 mg zawierającego substancję czynną pochodzącą z Unii Europejskiej i produkowanego w Polsce, a zatem gwarantującego zarówno jakość zgodną z unijnymi standardami, jak i dostępność do leczenia, jest w naszej ocenie niezrozumiała i zdecydowanie niekorzystna dla pacjentów.

W związku z powyższym, decyzja ta budzi nasz uzasadniony sprzeciw.

Anna Śliwińska
Prezes Zarządu Głównego
Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

« Strona główna

5 Komentarze

 1. […] Oznacza to, że wielu pacjentów chorujących na typ 2 cukrzycy będzie zmuszonych zrezygnować z tej formy leczenia i udać się do lekarza w celu zmiany stosowanego preparatu. Dotychczas możliwa była zmiana na tańszy lek generyczny i pozostawało to w zakresie decyzji samego pacjenta. Jednak po zmianach jakie nastąpiły w ciągu ostatnich dni, nie będzie to już możliwe. Zgodnie z obowiązującym prawem farmaceuta może zaproponować tańszy odpowiednik, ale pod warunkiem, że znajduje się on na liście leków refundowanych (2). […]

 2. zur1946 pisze:

  Czy na liście refundowanej będzie Diaprel 30 MR?
  ODPOWIEDŹ: TAK

 3. chora pisze:

  po prostu rząd chce nas przeplewić aby było mniej wypłat emerytur i co tam im w rządzie na nic nie brakuje a uderza to jak zwykle w nas

 4. izwa pisze:

  O zgrozo i ja mam na taki rząd głosować dla nich liczą się tylko młodzi zdrowi ludzie a reszta to do gazu, skandal jestem oburzona mój mąż od lat leczy się na cukrzycę typ 2 miał usunięte 2 palce u nogi a tu jeszcze mamy podwyżkę skandal wszystko prawie na 100% kto to zdoła udźwignąć i kogo na to wszystko stać leki drogie żywność droga podwyżka ponad 200%, prąd drogi, odpady drogie i my mamy na nich głosować NIGDY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. WACEK pisze:

  TO JEST SKANDAL CZY CHODZI O WYKOŃCZENIE EMERYTÓW?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *