W dniu 14 grudnia 2024 zostało zrealizowane zadanie publiczne ACTIVEdiabet  ACTIVEsenior ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorem była Fundacja ACTIVEdiabet Michała Jelińskiego we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków w Stargardzie. W wydarzeniu uczestniczyło 60 członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ze Stargardu, Nowogardu, Barlinka i Myśliborza.

Organizatorem wydarzenia był oddział powiatowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Stargardzie w partnerstwie z PGE Spójnia Stargard SSA i Pływalni AquaStar na obiektach, których przebiegła realizacja działania.

Po przywitaniu uczestników projektu przez prezesa oddziału powiatowego PSD Stargard Beatę Radziszewską – Skorupa i zapoznaniu się diabetyków z obiektem, diabetycy po przebraniu się w odzież stosowną do zajęć udali się do pełnowymiarowej hali sportowej Spójni Stargard z widownią na 1 700 miejsc.

Oficjalnego otwarcia dokonała Pani Beata Radziszewska-Skorupa prezes oddziału powiatowego PSD Stargard. Następnie głos zabrali: prezes PGE Spójnia Stargard SSA Ewelina Świergiel oraz dyrektor Sportowy PGE Spójnia Stargard SSA Wiktor Grudziński.

Diabetycy zostali podzieleni na 3 grupy i przekazani pod opiekę profesjonalnych trenerów PGE Spójnia Stargard SSA, Panów Marcina Moroza, Konrada Koziorowicza, Macieja Raczyńskiwgo. Każda z grup aktywnie ćwiczyła podania piłek, kozłowanie oraz rzuty do kosza. Trenerzy oraz zawodnicy ekstraklasy I zespołu koszykówki męskiej prowadzili sportowe zajęcia dostosowane do uczestników z elementami gry i zabawy.

Uczestnicy ochoczo angażowali się w panelu z zajęciami tanecznymi pod kierunkiem instruktorka cheeleaders PGE Spójna Stargard SSA.Po zakończonych zajęciach sportowych uczestnicy projektu, pozowali do wspólnego grupowego zdjęcia oraz pamiątkowych z ternarami, zawodnikami oraz organizatorami panelu.

Następnie udali się na obiad, który spożyli ochoczo po zafundowanym wysiłku fizycznym.

Po uzupełnieniu węglowodanów nastąpił panel edukacyjny na który złożyły się wykłady:

  1. ”Powikłania w cukrzycy”, dr n.med. specjalisty chorób wewnętrznych i diabetologa Justyny Syrenicz.
  2. „Słodycze dla cukrzyków. Czy to możliwe?” dietetyka Magdaleny Janczulewicz, właścicielki „niecukierni” Fit Cake w Stargardzie.

Pani dietetyka Magdalen Janczulewicz po swoim wykładzie zaprosiła uczestników na przerwę kawowa, w trakcie której nastąpiła degustacja wykonanych przez nią przekąsek „no sugar”.

Po przerwie kawowej uczestniczyliśmy w spotkaniu z wieloletnim zawodnikiem KS Spójnia Stargard oraz klubów w Polsce i w Europie Panem Wiktorem Grudzińskim, który w panelu „Czy sport ułatwia wyjście z ostrych zakrętów życia?” opowiedział na podstawie własnych doświadczeń o swoich sukcesach sportowych i związanych również z nimi trudnych chwilach prowadzących do upadku oraz walce o powrót do stanu równowagi.

Następnym obiektem prowadzonego projektu z elementami rekreacji była pływalnia AquaStar, oddalona o około 300 m. na którą uczestnicy udali się spacerkiem.  Na holu pływalni nastąpiło wręczenie uczestnikom transponderów do szatni obiektu. W tej części programu w dowolnych grupach znalazły się:

  1. Nauka i doskonalenie pływania pod nadzorem wykwalifikowanej kadry sportowej.
  2. Aqua aerobic ćwiczenia gimnastyczne w wodzie przy muzyce, pod czujnym okiem Instruktora fitness, LES MILLES, BODYSTEP, BODYCOMBAT, BODYPUMP, AQUA AEROBIC Pana Pawła Poziomka.

Przeprowadzony Aqua aerobic to ćwiczenia gimnastyczne w wodzie przy muzyce, był idealnym połączeniem ćwiczeń wzmacniających dolne i górne części naszego ciała. Powtarzalnym elemetem treningu było rytmiczne wchodzenie i schodzenie ze stepu. Wszystko, aby w rytm świetnej muzyki popracować nad całym ciałem wspomagając spalanie kalorii oraz pracę nad wydolnością. Całość doskonale rozwijała koordynację, trening uzupełniony był o rozrywkowe ruchy, dzięki czemu czas spędzony w wodzie był jeszcze przyjemniejszy.

Uczestnicy mogli również dowolnie korzystać z atrakcji wodnych w strefie rekreacyjnej oraz w strefie saun, pod opieką instruktorów w całej części pływalni AquaStar na którą składają się:

  • Strefa sportowa: Basen sportowy o wymiarach 25m x 12,5m i głębokość 1,1 do 1,65.
  • Strefa rekreacyjnarwąca rzeka, masaże karku, masaże boczne, powietrzna loża relaksacyjna, gejzery denne.
  • Strefa brodzików dla rodziców z dziećmi: kaskadowy przelew wody, deszczownica, tryskające dysze denne, armatki wodne, twierdza, zjeżdżalnia otwarta ANAKONDA i zjeżdżalnia WIELORYB.
  • Strefa zjeżdżalni: zjeżdżalnia TURBO – długość 71,65 m, zjeżdżalnia ANAKONDA II – długość 61,67m
  • Strefa wypoczynku: leżaki basenowe, 3 jacuzzi.
  • Strefa Saun o łącznej powierzchni 163,4m2, to strefa, w której znajdują się 3 sauny:
  • sauna fińska o powierzchni 13m2 z temperaturą 90-100 st. C, z wilgotnością 10-13% (13-osobowa),
  • sauna parowa o powierzchni 18m2 z temperaturą 40-45 st. C, z wilgotnością 90-100% (11-osobowa)
  • biosauna o powierzchni 14,5m2 temperaturą 50-60 st. C, z wilgotnością 40-60% (14-osobowa)

a także:

  • ścieżka Kneippa
  • fontanna lodowa
  • prysznice wrażeń
  • strefa relaksu (tepidarium).

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali Instruktor/trener pływania Beata Radziszewska-Skorupa oraz ratownicy WOPR. Organizatorzy zabezpieczyli się również w środki wspomagające ewentualne niedocukrzenia, które mogą się zdarzyć przy tak intensywnych zajęciach. Na pożegnanie wszyscy uczestnicy otrzymali torby podarunkowe oraz dyplomy Ministerstwa Sportu i Turystyki za aktywny udziału w programie „Sport dla wszystkich”. Na pożegnanie uczestnicy okazywali spontaniczne zadowolenie z przeprowadzonego projektu oraz padały pytania” kiedy to powtórzymy”.

Eugeniusz Tworek
Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału PSD

Skip to content