Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Powikłania
  6. /
  7. Retinopatia cukrzycowa – część...

Po około 20 latach chorowania na cukrzycę praktycznie każdy pacjent ma zmiany na dnie oka spowodowane niewyrównaną glikemią, czyli można u niego rozpoznać retinopatię cukrzycową. Stopień zaawansowania retinopatii bywa jednak bardzo różny. U części diabetyków są to jedynie niewielkie, niegroźne pęknięcia naczyń krwionośnych w oku, u innych choroba jest tak zaawansowana, że istnieje zagrożenia utraty wzroku.

To, jak będą wyglądały nasze oczy po wielu latach chorowania na cukrzycę w dużej mierze zależy od nas samych. Aby chronić wzrok należy przede wszystkim dążyć do jak najlepszego wyrównania glikemii oraz kontrolować ciśnienie tętnicze.  Ważne, by regularnie odwiedzać okulistę, najlepiej mieć stałego lekarza, którzy będzie w stanie ocenić czy i jakim tempie następuje ewentualna progresja choroby oczu.

Retinopatia cukrzycowa przez długi czas może rozwijać się nie dając żadnych objawów. Pacjent widzi prawidłowo mimo dość zaawansowanych zmian w siatkówce oka. To dlatego tak ważne są wizyty w gabinecie okulisty co najmniej raz w roku. Pamiętajmy, by niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z oczami – w szczególności objawy najbardziej typowe dla cukrzycowej choroby oczu, czyli utrata widzenia, plamki w polu widzenia czy zniekształcenia przedmiotów. Im szybciej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym większa szansa na uratowanie wzroku.

Obrazy widziane przy retinopatii cukrzycowej:

Obrazy widziane prawidłowo:

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content