Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dniem 1 stycznia 2023 roku zmieniły się zasady refundacji systemów do ciągłego monitorowania glikemii. Niektóre z zapisów zarządzenia budzą wątpliwości i rodzą pytania. Doświadczenie pierwszych tygodni funkcjonowania nowych zasad refundacji zarówno dla zespołów terapeutycznych jak i pacjentów pokazuje, że przy złożoności zapisów i różnic wynikających z wieku oraz stosowanej terapii istnieje potrzeba odpowiedzi na uzasadnione pytania.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego we współpracy z Konsultantem Krajowym w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztofem Strojkiem w odpowiedzi na prośbę środowiska diabetologicznego w załączonym poniżej piśmie przedstawia opinie podsumowujące liczne dyskusje w temacie interpretacji zapisów rozporządzenia.
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego:
Pismo – plik PDF
Źródło: ptdiab.pl
Warto zapytać krajowego konsultanta dlaczego mamy patologię w tym kraju i sensory można nabyć tylko w jednym sklepie a nie tak jak w innych krajach w aptekach czy stacjonarnych sklepach medycznych. Śmierdzi łapówką na kilometr…
Dlaczego przy tych refundacjach na Libre zmniejszyli aż tak refundację na paski do glukometru jak system cgm potrzebuje kalibracji i przy stosowaniu pompy też potrzebne są kłucia do posiłku bo kalkulator bolusa wylicza korektę do podania.jedno opakowanie pasków na miesiąc to mało. Dorosły może sobie jakoś poradzi ale dziecko z Ct1 jak nie jest pewne to częściej się kłuje . Dlaczego tak zrobili ?