Dobry przykład dawany przez rodziców jest najważniejszy w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Wyrabianie preferencji smakowych dziecka zaczyna się już w łonie matki. To tu dziecko poznaje pierwsze smaki. Drugim ważnym etapem jest wczesne dzieciństwo. Prawidłowe żywienie dziecka ma wpływ na rozwój np. układu kostnego i nerwowego. Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych i otyłości w późniejszym wieku.

W cyklu „Środa z Profilaktyką” został poruszony temat o kształtowaniu nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Badania pokazują, że polskie dzieci jedzą za mało warzyw, owoców i przetworów z mleka. Najmłodsi, tuż po skończeniu pierwszego roku życia, piją nadmiernie kolorowe i słodzone napoje.

Czym skorupka za młodu…

„Często się zdarza, że dzieci, tzw. niejadki, dostają pomiędzy posiłkami słodkie napoje i soki, które zawierają przecież cukry i mają wartość kaloryczną. W trakcie rozszerzania diety nie podajemy dzieciom słodkich napojów do picia. Dziecko od najmłodszych lat powinno pić wodę, co najmniej 1-1,5 litra dziennie”. – mówi dr n. med. Monika Kowalczuk-Krystoń z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W przygotowanym materiale nasz ekspert udziela odpowiedzi m.in. na pytania:

  1. jak żywienie wpływa na rozwój dziecka?
  2. co to jest i jak pokonać neofobię u dziecka?
  3. jak postępować z niejadkiem?
  4. jak namówić dzieci do zdrowego jedzenia?

Poniżej film:

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” znajdą Państwo na:

  1. kanale YouTube Akademia NFZ,
  2. Facebooku  Akademia NFZ
  3. oraz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/

Polecamy plan żywieniowy 𝗗𝗔𝗦𝗛 𝗥𝗢𝗗𝗭𝗜𝗡𝗔 na portalu 𝗗𝗶𝗲𝘁𝘆 𝗡𝗙𝗭 https://diety.nfz.gov.pl

Wybrało go już ponad  12 600 rodzin.  Plan Rodzinny przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci od 4 r.ż. Za pomocą kalkulatora można obliczyć BMI dla każdego z domowników oraz kaloryczność posiłków odpowiednią do wieku i aktywności. Jadłospis dla rodziny to 165 przepisów na 28 dni z 5 posiłkami dziennie i gotową listą zakupów.

Skip to content