Jak dbać o zdrowie, gdy osoba z cukrzycą zachoruje na COVID-19? Te i inne pytania postawiono ekspertom związanym z kampanią „Badaj się i Lecz”, która przypomina o kontynuacji leczenia chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, również w trudnym czasie pandemii.

– U chorych na cukrzycę nie występuje większe prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 niż u osób z populacji ogólnej. Natomiast jeżeli diabetyk zakazi się koronawirusem SARS-CoV-2, to jeśli poziom glikemii nie jest wyrównany, choroba może mieć cięższy przebieg – podkreśla dr n. o zdr. Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Dlatego, jak wyjaśnia, w informacjach opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne dla lekarzy i pacjentów z cukrzycą, dotyczących postępowania w czasie pandemii COVID-19, główny nacisk został położony na jak najlepsze leczenie cukrzycy oraz przestrzeganie ogólnych zaleceń co do zachowania się w czasie pandemii. Pacjenci nie powinni obawiać się przyjmowania leków przeciwcukrzycowych, a terapię należy kontynuować niezależnie od typu cukrzycy.

– Dobra kontrola cukrzycy jest potrzebna zawsze, a czas pandemii koronawirusa tylko to potwierdza – podkreśla prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii CSK WUM. – Najlepiej zadbamy o siebie przyjmując leki, prowadząc regularne pomiary glikemii, a jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy – kontaktując się z lekarzem. Nie czekajmy – z nadzieją, że samo minie – bo cukrzyca niestety nie mija – apeluje profesor.

Co robić, jeśli u pacjenta z cukrzycą dojdzie do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2:

– skontaktuj się ze swoim lekarzem w celu ustalenia postępowania;
– pij odpowiednią ilość wody (minimum 2,5 litra dziennie);
– kontroluj poziom glikemii i przyjmuj leki przeciwcukrzycowe zgodnie z zaleceniami lekarza;
– pamiętaj, że większość leków i preparatów na objawy przeziębienia, grypy zawiera w swoim składzie znaczne ilości cukru, a zatem nie są one wskazane dla pacjentów z cukrzycą;
– pamiętaj, że paracetamol może zawyżać wyniki z urządzenia monitorującego poziom glukozy, natomiast duże dawki kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) i ibuprofenu mogą z kolei obniżać stężenie glukozy we krwi.

– Gdy osoba chora na cukrzycę zachoruje na COVID-19, powinna zdecydowanie zwiększyć częstotliwość pomiarów poziomów glukozy, aby sprawdzić jak np. podwyższona temperatura ciała czy bóle mięśni, stawów wpływają na wzrost poziomu glikemii. Chory może odczuwać brak apetytu, a także mogą wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe. Sytuacja ta może wymagać zmiany terapii, modyfikacji dawek leków, szczególnie jeśli pacjent przyjmuje insulinę – mówi dr Beata Stepanow.

Kampanię „Badaj się i Lecz” tworzy koalicja wielu organizacji pacjentów: Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, Fundacja Udaru Mózgu, Stowarzyszenie „Udarowcy. Liczy się wsparcie”, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc “Oddech”, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc oraz prowadzących portale: mojacukrzyca.org, cukrzyca.pl i dietolog.pl. Honorowym patronatem objęły ją: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Partnerem wspierającym kampanię jest Boehringer Ingelheim.

Źródło: RZX/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content