Ponad 3,3 mln zł na Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy

Zapytaj farmaceutę – darmowa usługa dla pacjentów
22 lipca 2019
Interpelacja do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego
24 lipca 2019

Ponad 3,3 mln zł na Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy

Ponad 3,3 mln zł pozyskano na realizację Gdańskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisała we wtorek z marszałkami województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem i Wiesławem Byczkowskim umowę na jego dofinansowanie.

Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy dotyczy prewencji cukrzycy typu 2 u osób od 35 do 64 lat, będących w grupie podwyższonego ryzyka, w Gdańsku i w Gminie Stegna. Jego realizacja pochłonie ponad 3,3 mln zł brutto, z czego wartość dofinansowania z funduszy unijnych i z budżetu państwa wynosi ponad 3,13 mln zł, a wkład własny ponad 165 tys. zł.

Celem programu jest wczesna identyfikacja osób ze stanem przedcukrzycowym i chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Służyć temu mają badania przesiewowe. Program ma także zredukować czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, ograniczyć lub wyeliminować błędne zachowania żywieniowe, pomóc w zmniejszeniu masy ciała osobom z nadwagą lub otyłością poprzez zwiększenie ich aktywności fizycznej.

W projekcie przewidziano przeprowadzenie ponad 65,7 tys. badań ankietowych. Mają one pomóc wykryć u badanej osoby ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Wśród osób, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania, zostaną przeprowadzone testy OGTT, które wykazują czy dana osoba jest zdrowa, ma cukrzycę lub czy znajduje się w stanie przedcukrzycowym. Badań tych w programie przewidziano ponad 7,2 tys.

Ponad 1,2 tys. osób, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy cukrzycy typu 2, weźmie udział w rocznym programie wsparcia, realizowanym przez lekarzy, pielęgniarki, dietetyków i fizjoterapeutów.

Realizacja projektu ma potrwać od lipca do 2019 r. do czerwca 2023 r., a pomiotem realizującym jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia. Sam projekt jest elementem szerszych działań profilaktycznych skierowanych do mieszkańców woj. pomorskiego.

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującym typem cukrzycy.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *