Badanie POInT to pierwsza próba prewencji cukrzycy typu 1 na świecie. Potencjalnie przełomowe badanie prowadzone jest w Oddziale Klinicznym Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Badanie prowadzone jest w ramach grupy GPPAD (Globalna Platforma ds. Zapobiegania Cukrzycy Autoimmunizacyjnej), do której przynależą najlepsze na świecie ośrodki z 5 państw europejskich, w tym University of Oxford. Z Polski jest to Oddział Kliniczny Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii DSK WUM i Zakład Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Cukrzyca typu 1 jest jedną z 3 najczęstszych chorób autoimmunologicznych dziecięcych, tuż po celiakii i najczęstszą chorobą metaboliczną. Została uznana przez NIK za jeden z 10 największych problemów dla szkół. W 90% przypadków cukrzycy typu 1 nie występowała ona wcześniej w rodzinie.

Celem badania jest zidentyfikowanie noworodków z podwyższonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1. Takim dzieciom proponowana jest próba prewencji w ramach badania POInT(Doustna Insulina w Prewencji). W związku z tym, że reakcja autoimmunologiczna powstaje najprawdopodobniej w pierwszych latach życia, istotnym jest aby podjąć próbę zanim układ immunologiczny dziecka się wykształci. Z tego powodu włączamy dzieci do badania prewencyjnego już między 4-7 miesiącem życia.

Obecnie w kierunku zwiększonej predyspozycji do rozwinięcia cukrzycy typu 1 przebadano już ponad 20000 dzieci, wśród których wielu udało się zaproponować prewencję.

Badanie zostało objęte patronatem najwybitniejszych autorytetów medycznych oraz organizacji zrzeszających pacjentów w tym:

  • Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Jego Magnificencji prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia,
  • Mazowieckiego Konsultanta w Dziedzinie Pediatrii, dr. hab. Bolesława Kalickiego,
  • Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Barbary Górnickiej,
  • Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Diabetologii, prof. dr hab. Krzysztofa Strojka,
  • Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków,
  • Stowarzyszenia Aktywni z Cukrzycą,
  • Portalu mojacukrzyca.org.

Więcej informacji możecie Państwo znaleźć na stronie www.swiatbezjedynki.pl w zakładce badanie POInT.

Skip to content