W czwartek 25 listopada w Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum pojawiło się prawie 400 uczestników paraspartakiady z 40 przeróżnych szkół, ośrodków, DPS-ów, czy warsztatów terapii zajęciowej, którzy przyjechali z całego województwa śląskiego, m.in. z Katowic, Tychów, Bytomia, Cieszyna, Czeladzi, Wodzisławia Śląskiego. Będzina, Łaz, Tarnowskich Gór, Sławkowa oraz oczywiście Dąbrowy Górniczej. To jednak nie wszystko, bo w Zagłębiu pojawili się również goście z sąsiednich województw, a więc małopolskiego i świętokrzyskiego.
W hali zapłonął olimpijski znicz. Płomień, symbolizujący przyjaźń i współzawodnictwo palił się przez cały czas podczas XXI Paraspartakiady Śląska i Zagłębia Osób Niepełnosprawnych. Udanych startów, a także niezapomnianych wrażeń życzyli wszystkim m.in. prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, przewodnicząca dąbrowskiej Rady Miejskiej Agnieszka Pasternak oraz biskup sosnowiecki ks. Grzegorz Kaszak.
– Zabawa jest ważna i życzę wam, byście wszyscy wyjechali stąd z medalami, ale pamiętajcie, że liczy się udział w sportowej rywalizacji. Jeśli nie uda wam się zdobyć medalu, nic się nie stało, bo kolejna paraspartakiada, już 22., będzie za rok. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie tej wyjątkowej imprezy, a także wolontariuszom, którzy dbają o to, by wszystko przebiegło sprawnie – przyznał biskup Grzegorz Kaszak.
Wszyscy świetnie się wspólnie bawili, rywalizując w różnorodnych konkurencjach sportowych. Przede wszystkim liczyło się jednak wspomniane uczestnictwo w tej wyjątkowej, integracyjnej imprezie.
Jak podkreślają organizatorzy tego wydarzenia paraspartakiada zyskuje na prestiżu. Świadczy o tym nie tylko zwiększająca się stale liczba uczestników, ale także osób, które chętnie wspierają finansowo i obejmują przedsięwzięcie honorowym patronatem. Paraspartakiada na stałe wpisała się w kalendarz imprez miejskich, a osoby niepełnosprawne czekają na nią cały rok. Uczestnicząc w paraspartakiadzie mają szanse i okazje, by pokazać, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.
– Dla osób niepełnosprawnych liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a same zmagania sportowe to tylko przyjemna odskocznia od codzienności i ich naprawdę trudnych zmagań życiowych. Jedni rywalizują i zdobywają sportowe laury, dla innych najważniejsza jest sama obecność na tej imprezie – podkreślił Bogdan Zandecki, stojący na czele dąbrowskiego stowarzyszenia Neuron.
Podczas tegorocznej imprezy puchar prezydenta RP za zwycięstwo w poprzedniej edycji rywalizacji sportowej paraspartakiady odebrał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Będzinie.
– To dla nas wyjątkowa chwila, zwieńczenie naszych starań. Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w przygotowaniach do startu, który doprowadził nas do sukcesu. Życzę wszystkim uczestnikom tegorocznej paraspartakiady jak najlepszych wyników i samych pozytywnych wrażeń – podkreśliła Ilona Słomczyńska, dyrektor SOSW w Będzinie.
Organizatorami tegorocznej paraspartakiady byli: Stowarzyszenie Neuron Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym z Dąbrowy Górniczej, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej i Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.
Patronat honorowy nad paraspartakiadą objęli prezydent Dąbrowy Górniczej, biskup sosnowiecki oraz wojewódzki kurator oświaty w Katowicach. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był także Dziennik Zachodni.
Impreza została dofinansowana z funduszy PFRON, Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej oraz sponsorów.
Barbara Tometczak, Prezes Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD, dabrowagornicza.naszemiasto.pl