Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia...

 

Dnia 5 listopada obyły się ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Cukrzycy PSD. Wydarzenie zgromadziło ponad 300 członków Stowarzyszenia z całej Polski. Uroczystość była okazją do świętowania, edukacji oraz zapoznania się z nowościami w świecie diabetologicznym. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody i odznaczenia dla zasłużonych działaczy i partnerów.

 

Na wejściu każdy uczestnik wydarzenia otrzymał torbę powitalną z atrakcyjnymi materiałami dla diabetyków.

Wydarzenie rozpoczęło się od powitań i występu Formacji Tańca Towarzyskiego Flamenco Sanockiego Domu Kultury.

Następnie wprowadzono sztandar Zarządu Głównego PSD i przystąpiono do uhonorowania najbardziej zasłużonych i aktywnych osób działających na rzecz PSD i drugiego człowieka w potrzebie.

Jako pierwsze wręczono prestiżowe nagrody Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków „Kryształowy Koliber” 2022. W tym roku nagrodę otrzymali:
“Lekarz Roku 2022” Wojciech Wieczorek
“Społecznik Roku 2022” Janusz Musz
“Osobowość Roku 2022” Karol Kosiacki
“Edukatorka Roku 2022” Anna Gołdyn

“Młody Wolontariusz Roku 2022” Oliwia Kaczmarek
“Program Edukacyjny Roku 2022” Ewa Dygaszewicz

Cztery z nagrodzonych osób odebrały w Sanoku statuetkę: Janusz Musz, Karol Kosiacki, Anna Gołdyn i w imieniu Oliwii Kaczmarek – jej tata Artur Kaczmarek.

Przyznano również następujące odznaczenia:

Medal “Za Zwycięstwo nad Cukrzycą”: Jerzy Birówka (złoty), Piotr Czyż (złoty), Kazimierz Wawszczak (złoty), Kazimiera Rybczak (srebrny).
Złota odznaka “Za Zasługi dla PSD”: Eleonora Cieniek, Anna Martowicz, Anna Zięba.
Srebrna odznaka “Za Zasługi dla PSD”: Czesława Barzyk, Maria Brągiel, Krystyna Pawlak, Czesława Rogowska, Maria Romańska, Krystyna Szańca, Krystyna Szczygieł.
Odznaka “Złote Serce PSD”: Jacek Borczyk, Władysława Budnik, Krystyna Górniak, Teresa Ładomirska, Czesław Łuc, Andrzej Mielcarek, Krzysztof Pięta, Bożena Ropa, Kazimiera Rybczak, Jan Skałba, Genowefa Tuleja, Elżbieta Węgrzyn, Kazimierz Wawszczak.
Odznaka “Ambasador PSD”: Stanisław Chęć, Andrzej Konopka, Grzegorz Kozak, Jolanta Krokowska, Tomasz Matuszewski, Beata Rak, Bolesław Szybist.
Dyplomy uznania: Zofia Lisowska, Stanisław Rogowski, Stanisław Tulak.
Medale 40-lecia PSD: Stanisław Chęć, Janusz Cecuła, Tomasz Matuszewski, Maria Ćwikła, Beata Dziuban, Grzegorz Kornecki, Grzegorz Kozak, Anna Łuc, Piotr Urski, Bernadetta Żywiec.

Nie zabrakło podziękowań i słów uznania płynących od władz samorządowych, a także stowarzyszenia diabetyków ze Słowacji.

Świadomość i edukacja podstawą w życiu z cukrzycą

Działania prowadzone przez PSD od ponad 40 lat skupiają się na edukacji i wsparciu diabetyków, a także szerzeniu świadomości społecznej na temat cukrzycy. Obchody Światowego Dnia Cukrzycy były okazją do skorzystania z darmowych badań profilaktycznych oraz porad specjalistów.

Istotną częścią wydarzenia była sesja edukacyjna, którą prowadzili specjaliści w dziedzinie diabetologii, psychologii i ortopodologii. Jak wskazywali eksperci, leczenie cukrzycy to proces, w którym niezwykle ważna jest współpraca pacjenta oraz jego bliskich z zespołem specjalistów: diabetologiem, lekarzem rodzinnym, pielęgniarką, podologiem, a także psychologiem i wszystkimi innymi specjalistami zaangażowanymi w leczenie, by poprawiać zdrowie i komfort życia pacjentów.

Eksperci edukowali pacjentów

Dzięki rozwojowi nowoczesnych metod leczenia oraz monitorowania cukrzycy, możliwa jest ciągła poprawa stanu zdrowia diabetyków i jakości ich życia.

W ostatnich 5 latach nastąpiła prawdziwa rewolucja w leczeniu tej przewlekłej choroby, jaką jest cukrzyca. 30-40% pacjentów dializowanych to osoby z powikłaną cukrzycą typu 2. Jednym z powikłań jest przewlekła choroba nerek, której objawy na początku są mało widoczne dla pacjenta. Rozwój medycyny pozwolił na stworzenie leków inteligentnych, które leczą nie tylko cukrzycę, ale chronią również nerki i serce. To istotne, ponieważ głównymi powikłaniami cukrzycy typu 2 jest przewlekła choroba nerek i niewydolność serca – mówił podczas sesji edukacyjnej dr n. med. Paweł Domański, diabetolog.

Podczas sesji nie zabrakło wykładu na temat wpływu cukrzycy na psychikę człowieka. Doświadczona ekspertka wskazała na paradoksalnie pozytywne aspekty doświadczania choroby.

Doświadczenie cukrzycy ma dwa aspekty psychologiczne. Z jednej strony ma negatywny wpływ na człowieka, z drugiej można z niej wyciągnąć również pozytywy. Wszyscy mamy świadomość, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować ciemnych stron życia. Trudne dla nas rzeczy mogą być bardzo rozwojowe. Słuchając doświadczeń pacjentów z cukrzycą, dostrzegłam też pozytywy. Jednym z tych elementów jest umiejętność zaopiekowania się samym sobą. Drugie zjawisko występujące u chorych z cukrzycą to samodyscyplina, dzięki której pacjenci funkcjonują o wiele lepiej. Wpływa ona nie tylko na realizację celów zdrowotnych. Ponadto zyskujemy wiedzę medyczną i świadomość swoich procesów psychicznych mówiła Joanna Markin, psycholog i psychoterapeuta Gestalt.

O konieczności dbania o stopy diabetyków mówiła ekspertka-ortopodolog z Instytutu Podologicznego:

W ortopodologii niezwykle ważnym aspektem jest holistyczne podejście do zdrowia diabetyka. Problemy ze stopami wiążą się z postawą całego ciała. Ortopodologia, oprócz oceny postawy ciała i wad, zajmuje się oceną rozkładu ciężaru ciała i analizą chodu. Jest wiele sposobów, które mogą zapobiec deformacji stóp. Dobór działań i metod ortopodologicznych powinien być elementem terapii każdego pacjenta diabetologicznego – podkreślała ortopodolog Katarzyna Kowalska-Pac.

Na zakończenie sesji edukacyjnej diabetolog Anna Sobolak poprowadziła prelekcję na temat samokontroli glikemii.

Odpowiednie prowadzenie samokontroli glikemii wymaga systematycznej edukacji pacjenta w tym zakresie. Istotna jest nauka interpretacji wyników, by wykorzystywać je do modyfikacji codziennej diety, wysiłku fizycznego i dawek leków. Trzeba też być świadomym tego, jak wiele różnych czynników wpływa na poziom glukozy we krwi u osoby z cukrzycą – przypomniała diabetolog Anna Sobolak.

Po każdej sesji edukacyjnej odbywał się quiz z nagrodami z wiedzy wyniesionej z wykładów.
Na zakończenie wręczono uczestnikom upominki ufundowane przez partnerów wydarzenia.

Podczas całego trwania wydarzenia uczestnicy mogli oglądać stoiska wystawiennicze firm związanych z diabetologią, otrzymać różnego typu materiały, wysłuchać porad ekspertów oraz wykonywać szereg badań profilaktycznych.

Dziękujemy naszym partnerom i sponsorom, którymi byli: Abbott, Apteka Omega, Ascensia, AstraZeneca, Automet, Boehringer Ingelheim i kampania Dłuższe życie z cukrzycą, Deomed marka JJW, DOZ, Embecta, E-Sanok, Fundacja na rzecz pacjentów – Opieka Farmaceutyczna w Centrum Uwagi, Fundacja Neuca dla Zdrowia, HERB, Instytut Podologiczny, Inter Q, Jantar Wody Mineralne, Novo Nordisk, Oceanic, PGNiG, Pol-mak, Powiat Sanocki, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Zarząd Dróg w Sanoku, Proglikemia, San OK, Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Sanofi, Uldo, Urząd Miasta Sanok, Gmina Zagórz.
Podziękowania także dla Sanockiego Domu Kultury za udostępnienie swojego pięknego i przyjaznego obiektu.
Słowa uznania należą się Pani Prezes Kazimierze Rybczak i Zarządowi Koła PSD w Sanoku oraz wszystkim działaczom i wolontariuszom z Koła oraz Oddziału Rejonowego PSD w Sanoku za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content