Suplementy diety wzbudzają dziś wiele emocji, niestety niekoniecznie tych dobrych. W istocie ani suplement, ani dieta nie kojarzy się ludziom pozytywnie Wszak suplement to tylko dodatek, a dieta to zwykle wyrzeczenia. Może właśnie dlatego suplementy diety nie cieszą się dobrą opinią. Czy jednak słusznie…?

Powszechnym i oficjalnym zarzutem wobec produktów o statusie suplementu diety jest to, że nie ma gwarancji jakości i składu. Należy jednak zaprzeczyć tej powtarzanej jak mantra opinii. Zanim suplement diety trafi do obrotu jest poddawany badaniom, które gwarantują bezpieczeństwo w zakresie obecności substancji niepożądanych w preparacie. Obligatoryjnie wykonywane są testy na zawartość metali ciężkich, zanieczyszczeń mikrobiologicznych a w przypadku ekstraktów roślinnych na zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Wobec powyższego możemy być pewni, że suplement diety, który trafia do sprzedaży jest bezpieczny dla naszego zdrowia.

Dopuszczalne w suplementach diety składniki i ich opisy są szczegółowo określone przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), zaś instytucją odpowiedzialną za badanie ewentualnych nadużyć i braków w tym zakresie jest w Polsce Główny Inspektorat Sanitarny(GIS) i podległe mu urzędy, które mają wszelkie narzędzia by eliminować z rynku nieuczciwych producentów. Za jakość suplementów diety odpowiada nade wszystko prawnie i finansowo producent. Wszelkie nadużycia i błędy są obecnie bardzo restrykcyjnie weryfikowane przez powołane do tego organy, dlatego możemy mieć pewność, że suplement diety, który trafia do apteki lub sklepu zielarskiego jest bezpieczny.

Trudniejsza do weryfikacji w tym zakresie jest niestety sprzedaż internetowa, wśród której roi się od „cudownych”, najczęściej bardzo drogich produktów obiecujących pozbycie się określonych dolegliwości. Takich preparatów należy unikać. Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie codziennej diety. Jest to najczęściej skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

Status suplementów diety mają bardzo często soki, nasiona, wyciągi ziołowe, które mają udokumentowany pozytywny wpływ na zdrowie. Wśród preparatów ziołowych które zyskały ogromne zaufanie diabetyków możemy wymienić ekstrakty z liści morwy, cynamonowca, ostropestu, czy kozieradki, natomiast wśród minerałów niezbędnych do właściwych przemian glikemicznych należy, cynk, selen, chrom. Oczywiście określona suplementacja powinna zostać skonsultowana z lekarzem, który pomoże dokonać odpowiedniego wyboru, dzięki czemu dana osoba w sposób świadomy i odpowiedzialny będzie mogła wspomagać swoje zdrowie.

Już prof. Ożarowski zauważył, że wysoko przetworzona żywność nie zaspokaja potrzeb organizmu w zakresie określonych witamin czy minerałów. W przebiegu wielu chorób, w tym także cukrzycy wzrasta zapotrzebowanie organizmu na określone składniki. Okazuje się, że suplementy diety, jako kategoria produktów spożywczych, gwarantujących bezpieczeństwo stosowania, umiejętnie rekomendowana i odpowiednio stosowana z pewnością może mieć pozytywny wpływ w różnych aspektach na zdrowie diabetyków, którzy z racji swoich uwarunkowań zdrowotnych powinni przykładać ogromną wagę do jakości i ilości spożywanych produktów. Wśród suplementów diety znajdą oni zapewne pozycje, które w sposób komplementarny pomogą zadbać o zdrowie.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content