Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Na czym polegają dializy?

Dializa polega na oczyszczaniu krwi z toksyn. U zdrowego człowieka rolę filtra, który oddziela krew od zbędnych produktów przemiany materii i toksyn pełnią nerki. Dializy są konieczne u osób, u których doszło do schyłkowej niewydolności nerek. Może się tak zdarzyć w przebiegu niedostatecznie leczonej cukrzycy.

Przy niewydolności nerek stosuje się jedną z dwóch metod dializowania:

  • hemodializę – krew od chorego płynie do maszyny, tam jest oczyszczana, a następnie wraca do organizmu osoby dializowanej; krew krąży pomiędzy chorym a dializatorem aż zostanie wystraczająco oczyszczona,
  • dializę otrzewnową – do organizmu chorego przez specjalny cewnik wprowadza się płyn dializacyjny – on filtruje krew i jest usuwany tym samym cewnikiem na zewnątrz; cewnik w jamie brzusznej jest zamontowany na stałe, a błoną filtrującą krew jest otrzewna, czyli błona wyścielająca jamę brzuszną i okrywająca narządy wewnętrzne.

Diagnoza cukrzycowej choroby nerek na wczesnym stadium rozwoju nie oznacza konieczności stosowania dializ. Przy dzisiejszych możliwościach leczenia można zatrzymać postęp choroby i nie dopuścić do niewydolności nerek.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content