Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Leczenie
  6. /
  7. MZ: wykorzystajmy potencjał pielęgniarek...

Chcemy bardziej wykorzystać potencjał pielęgniarek zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej w zakresie leczenia stopy cukrzycowej – zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Polska jest jednym z liderów niechlubnych statystyk w zakresie amputacji stopy, koniecznej z powodu groźnego powikłania w przebiegu cukrzycy, czyli owrzodzenia i zniszczenia głębokich tkanek stopy, którym towarzyszy neuropatia lub niedokrwienie. Rocznie w Polsce ponad 7 tys. osób staje się osobami niepełnosprawnymi z powodu konieczności amputacji stopy.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski ocenił podczas debaty redakcji CowZdrowiu.pl. poświęconej zmianom w opiece nad pacjentami diabetologicznymi, że leczenie stopy cukrzycowej wymaga systemowych rozwiązań, a w poprawę opieki nad chorymi można zaangażować pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, z których część ma uprawnienia do leczenia ran przewlekłych. Taką deklarację powtórzył też w środę podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy.

– Mamy dwa programy leczenia ran przewlekłych, ale jest niewiele ośrodków i chorzy nie mają dostępności terytorialnej. Część pielęgniarek POZ ma uprawnienia do leczenia ran przewlekłych i chcemy to bardziej wykorzystać – powiedział wiceminister Miłkowski podczas debaty redakcji CowZdrowiu.pl.

W Polsce 3 mln osób choruje na cukrzycę.

Źródło: cowzdrowiu.pl

Skip to content