Jaki wpływ ma palenie marihuany na wyrównanie metaboliczne cukrzycy typu 2?
Udowodnione jest, że palenie marihuany nasila insulinooporność – jeden z podstawowych mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój cukrzycy typu 2. Jednym z efektów stosowania kannabinoidów jest wzmożone łaknienie tzw. hedonistyczny apetyt. Mechanizm tego zjawiska jest dobrze poznany. Stymulacja receptorów CB1 odgrywa kluczową role w regulacji odczuwania łaknienia i sytości. Wzmożony apetyt i przyrost masy ciała są czynnikami utrudniającymi uzyskanie nie tylko dobrego wyrównania metabolicznego, ale uniemożliwiającymi potencjalną remisję cukrzycy typu 2 (co zostało udowodnione u osób, u których udało się zredukować tłuszczową masę ciała).
Czy marihuana może zwiększyć ryzyko zawału serca u osób z cukrzycą?
U osób z cukrzycą typu 2 stwierdzono zwiększone ryzyko niedokrwienia kończyn dolnych i jednocześnie zwiększone ryzyko zawału serca nawet u osób bez wcześniej rozpoznanej choroby niedokrwiennej serca.
Jak marihuana wpływa na ciśnienie tętnicze krwi i zaburzenia rytmu serca?
Nadciśnienie tętnicze stwierdzane jest u większości osób z cukrzycą typu 2. Jego normalizacja ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania powikłaniom naczyniowym cukrzycy. Dobrze poznanym efektem palenia marihuany jest przyspieszenie czynności serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Marihuana może wywołać zaburzenia rytmu serca w tym migotanie przedsionków. Migotanie przedsionków częściej występuje u osób z cukrzycą, potencjalnie może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Arytmogenny wpływ marihuany może ujawnić się w postaci komorowych zaburzeń rytmu serca. Palenie marihuany zwiększa ryzyko udaru mózgu o 17% u osób w wieku 18-54 lata. Także istotnie zwiększone jest ryzyko ponownego udaru mózgu po ekspozycji na marihuanę. Powikłania sercowo-naczyniowe nie ograniczają się do zaburzeń rytmu, zawału serca i udaru mózgu. Istnieją doniesienia o związku palenia marihuany z nawracającym zapaleniem mięśnia sercowego i osierdzia.
Co to jest zespół odwracalnego skurczu naczyń mózgowych?
Palenie marihuany może spowodować potencjalnie niebezpieczne zaburzenia neurologiczne związanymi z odwracalnym skurczem naczyń mózgowych. Głównym objawem jest bardzo silny ból głowy, któremu mogą towarzyszyć niedowłady, zaburzenia mowy (afazja), napady drgawkowe. Objawy w większości przypadków ustępują w okresie 12 tygodni. U 10% ubytki neurologiczne utrwalają się.
Czy marihuana ma działanie antynowotworowe?
Pewne nadzieje związane są z potencjalnym korzystnym antynowotworowym działaniem marihuany w przypadku raka piersi (w ponad 75% komórki gruczolakoraka wykazują ekspresje receptorów dla kannabinoidów CB2) czy też glejaka. Niestety aktualnie nie ma pewnych dowodów potwierdzających to antynowotworowe działanie.
Czy palenie marihuany ma wpływ na zaburzenia erekcji?
Stosowanie kannabinoidów nasila zaburzenia erekcji. W obserwacji mężczyzn bez przewlekłych chorób m.in. palenie marihuany zwiększało 4-krotnie częstość zaburzeń erekcji. Problem ten w grupie używających kannabinoidy dotyczył aż 68% mężczyzn. Za taki wpływ może być odpowiedzialne pobudzenie receptorów pod wzgórza (jądra przykomorowego) regulującego funkcje erekcyjne oraz zachowania seksualne jak również bezpośredni wpływ
THC na receptory ciał jamistych prącia.
Czy marihuana ma wpływ na owulację?
Nawet sporadyczne palenie marihuany (raz na 3 miesiące) może mieć wpływ na opóźnienie owulacji. U palaczek marihuany częściej występują cykle bezowulacyjne. Jednocześnie są doniesienia, w których nie wykazano istotnego opóźnienie czasu prokreacji w parach niezależnie od palenia lub nie marihuany. W przypadku leczenia bezpłodności ten potencjalnie szkodliwy czynnik, jakim jest marihuana, należy wyeliminować.
Posumowanie
Mariuhana jest jedną z najczęściej stosowanych używek na świecie. Pomimo popularnego poglądu, ze jej stosowanie jest bezpieczne, palenie marihuany związane jest z wieloma zagrożeniami, których osoby chorujące na cukrzycę powinny unikać. Efekt euforyzujący marihuany nie występuje zawsze. Negatywne konsekwencje dotyczą nie tylko przewlekłego stosowania marihuany, ale nawet jednorazowego jej użycia. Obecnie zarejestrowane są preparaty marihuany leczniczej i powinny one być stosowane jedynie w uzasadnionych przypadkach, tam gdzie korzyści przeważają nad potencjalnymi działaniami ubocznymi.
Dr n.med. diabetolog Irina Bosek
Dr n.med. diabetolog, endokrynolog Roman Kuczerowski