Cukrzyca jest tak ważnym zagadnieniem dla systemu ochrony zdrowia, że przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy rozciąga się na cały miesiąc działań, budujących świadomość tej choroby, wyzwań i zagrożeń, jakie ze sobą niesie. Poniżej prezentujemy najważniejsze listopadowe wydarzenia poświęcone zagadnieniu cukrzycy, w których Polskie Stowarzyszenie Diabetyków było reprezentowane przez prezes, Monikę Kaczmarek.
Debata „Cukrzyca: żyję zdrowo, żyję w pełni. Marzenie, wyzwanie czy rzeczywistość?”
Prezes ZG PSD Monika Kaczmarek miała przyjemność wziąć udział w corocznej debacie zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne z okazji Światowego Dnia Cukrzycy. Eksperci i osoby zmagające się z cukrzycą rozmawiali, jak radzić sobie z chorobą, jaką jest cukrzyca, jakie wyzwania stoją przed diabetykami, środowiskiem medycznym i decydentami.
Monika Kaczmarek wraz z prof. Katarzyną Cyranką oraz prof. Dorotą Zozulińską – Ziółkiewicz brała udział w debacie „Wyzwanie. Dlaczego chorych z cukrzycą nie ubywa?” Gościem debaty była także Pani Ewa Kołodziej Poseł na Sejm RP, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, która zwróciła uwagę, iż w przyszłorocznym budżecie powinny znaleźć się środki na kompleksowe leczenie zespołu stopy cukrzycowej oraz na Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną.
Konferencja Diabetologia 2024 – podsumowanie roku
12 listopada 2024r. Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Monika Kaczmarek uczestniczyła w corocznej konferencji Diabetologia 2024 – podsumowanie roku. Na konferencji wystąpili czołowi eksperci w dziedzinie diabetologii, którzy poruszyli ważne zagadnienia min: aktualności w farmakoterapii w cukrzycy, nowości technologiczne podaży insuliny, pomiaru glikemii czy cukrzycy ciążowej. Prof. Irina Kowalska, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zaapelowała o wczesne wykrywanie cukrzycy, ponieważ liczba chorych na cukrzycę wzrasta lawinowo. W tej chwili szacuje się, że na cukrzyce choruje ok 3 mln Polaków, a 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy.
Poseł Ewa Kołodziej z Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy jako priorytet w tegorocznych pracach zespołu wskazała problem stopy cukrzycowej, która jest jednym z najcięższych powikłań cukrzycy. Prezes ZG PSD Monika Kaczmarek, podkreśliła, że edukacja pacjentów w zakresie nowych terapii jest równie ważna, jak refundacja leków, czy profilaktyka. Tylko połączenie wszystkich tych elementów zapewni sukces leczenia.
Najważniejszym wyzwaniem na chwilę obecną jest usprawnienie leczenia stopy cukrzycowej, rozszerzenie refundacji nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych, rozszerzenie refundacji nowoczesnych systemów do ciągłego monitorowania glikemii na pozostałą grupę diabetyków oraz rozszerzenie refundacji pomp insulinowych dla osób pow. 26 r.ż.
Obchody światowego Tygodnia Świadomości Stopy Cukrzycowej
12 listopada 2024 r. prezes Monika Kaczmarek na zaproszenie prof. Beaty Mrozikiewicz-Rakowskiej prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran wzięła udział w Obchodach Światowego Tygodnia Świadomości Stopy Cukrzycowej, które rozpoczęły się w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Prezes Monika Kaczmarek przedstawiła stanowisko pacjentów min. z jakimi problemami w ochronie zdrowia zmagają się na co dzień diabetycy oraz wstępne wyniki ankiety dotyczącej stopy cukrzycowej.
Prof. Beata Mrozikiewicz-Rakowska podziękowała diabetykom z PSD za ogromny wkład w wypełnienie ankiety.
Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny – wyzwania w opiece nad chorobami cywilizacyjnymi
14 listopada 2024 r. prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Monika Kaczmarek uczestniczyła w spotkaniu poświęconym prezentacji nowego raportu systemowego „Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny (ang. CRM: cardiorenal-metabolic syndrome) – wyzwania w opiece nad chorobami cywilizacyjnymi”.
W dyskusji dotyczącej wyzwań w tym obszarze, przedstawiła perspektywę i potrzeby pacjentów diabetologicznych. Wszyscy uczestnicy wydarzenia zgodzili się, że dla pacjentów z wielochorobowością lub chorobami przewlekłymi najważniejsze są koordynacja realizowanych świadczeń i kompleksowość.
Prof. Grzegorz Dzida wskazał, że cukrzyca jest silnie związana z następstwami kardiologicznymi, sercowo-naczyniowymi oraz nefrologicznymi. Tylko wczesne rozpoznanie i leczenie może zapewnić ochronę przed rozwojem zespołu CRM. Prezes Monika Kaczmarek podkreślała konieczność stworzenia ciągłości opieki oraz rzetelnego informowania pacjenta.
Galien Forum 20024
19 listopada odbyła się konferencja „Galien Forum 2024” podczas której prezes ZG PSD Monika Kaczmarek wystąpiła w panelu dyskusyjnym „Technologia w walce z cukrzycą i otyłością: rozwój innowacyjnych rozwiązań Med-Tech oraz ich znaczenie dla przyszłego leczenia pacjentów.” Prowadzącą panel była: prof. Malgorzata Myśliwiec, panelistami prof. Anna Jeznach-Steinhagen. dr n. med. i n. o zdr. Beata Stepanow oraz Monika Kaczmarek.