Naukowcom udało się opracować metodę przekształcania komórek macierzystych w produkujące insulinę, produkują insulinę w proporcjach odpowiednich do poziomu stężenia glukozy we krwi.
Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis dają chorym nadzieję na nową terapię. Uważają, że można przekształcić komórki macierzyste w taki sposób, aby produkowały insulinę w proporcjach odpowiednich do poziomu stężenia glukozy we krwi.
Już w poprzednich badaniach naukowcy z powodzeniem przekształcali komórki macierzyste w komórki produkujące insulinę, zwane komórkami beta. Jednak w trakcie tych prób napotkali na problemy, związane z możliwością regulacji poziomu insuliny przez te nowe komórki beta. Komórki nie zawsze chciały współpracować i produkowały za mało lub zbyt dużo hormonu.
Badacze zmienili warunki, w których rozwijały się komórki i okazało się, że zaowocowało to produkcją komórek beta bardziej wrażliwych na poziom glukozy we krwi. Jak przekonuje doktor Jeffrey R. Millman, główny autor badania, nowe komórki produkujące insulinę reagują szybciej i lepiej, gdy napotkają na glukozę. Zachowują się bardziej jak komórki beta u ludzi, którzy nie mają cukrzycy.
Źródło: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia