Klinika Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jako jedyna z naszej części Europy będzie uczestniczyć w największym na świecie badaniu o nazwie INNODIA, dotyczącym cukrzycy typu 1.
Program INNODIA jest finansowany przez Unię Europejską. Wspierają go organizacje pacjentów oraz dwie amerykańskie fundacje założone przez rodziców dzieci z typem 1 cukrzycy.
Program ma potrwać siedem lat. Uczestniczy w nim aż 26 klinik uniwersyteckich. Największa to klinika Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven w Belgii – jednego z największych w Europie (jego roczny budżet to prawie miliard euro). Poza tym w badaniu najwięcej będzie klinik z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch oraz Finlandii, w której cukrzyca typu 1 w przeliczeniu na liczbę ludności występuje aż trzykrotnie częściej niż w innych krajach.
Prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii, powiedział, że udział katowickiej kliniki w programie INNODIA to świetna wiadomość i wielki sukces polskiej diabetologii. Świadczy o tym, że klinika jest rozpoznawalna na świecie i ceniona.
Osoby, które zgodzą się na udział w programie, przez dwa lata raz na miesiąc będą badane od stóp do głów, m.in. na obecność przeciwciał mogących świadczyć o tym, że już zaczął się proces niszczenia komórek beta, na sprawność trzustki. Pobrane próbki krwi, moczu i kału będą mrożone i deponowane w czterech wielkich bankach materiałów biologicznych na terenie Europy. Jeśli ktoś zachoruje, uczeni będą mogli po nie sięgnąć i ponownie przebadać. W ten sposób będą szukać parametrów mogących sygnalizować zbliżającą się cukrzycę.
Teraz pacjenci z organizacji uczestniczących w INNODIA opracowują list zachęcający do udziału w badaniu. Ich rola to właśnie pomoc w rekrutowaniu ochotników.
Czytaj: www.katowice.wyborcza.pl
Źródło: wyborcza.pl, Rynek Zdrowia