400 osób ze świeżo ujawnioną cukrzycą typu 1 oraz krewnych pierwszego stopnia wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 1, przebadają naukowcy z Kliniki Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w ramach projektu INNODIA.

Projekt jest największym na świecie badaniem, którego celem jest poznanie przyczyn rozwoju cukrzycy typu 1, odkrycie sposobów utrzymania produkcji insuliny i nowych metod leczenia tej choroby. Katowicka klinika jest jedynym w tej części Europy ośrodkiem, który prowadzi nabór do projektu.

– Liczba chorych dynamicznie rośnie. Wśród dzieci cukrzyca typu 1 to najczęstsza choroba przewlekła. Niestety, mimo coraz lepszej technologii, nadal nie potrafimy przeciwdziałać jej powstawaniu, ponieważ nie wiemy, co jest jej bezpośrednią przyczyną. Dlatego powstał pomysł badania, które ma na celu zrozumienie tej choroby na każdym jej etapie i poszukiwanie nowych terapii – wyjaśnia kierownik Kliniki Diabetologii Dziecięcej SUM prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

W całej Europie badanie obejmie 1500 pacjentów ze świeżo ujawnioną cukrzycą typu 1 oraz 3000 krewnych pierwszego stopnia pacjentów z cukrzycą typu 1 w wieku od 1 do 45 lat, z czego w katowickim ośrodku badanie przesiewowe przejdzie 400 uczestników.

Pacjenci z cukrzycą ujawnioną do 6 tygodni przed przystąpieniem do badania, będą pod opieką ośrodka przez dwa najbliższe lata, natomiast krewni pierwszego stopnia przez cztery lata. Podczas regularnych wizyt w klinice, uczestników czekają szczegółowe badania. Ponadto raz w miesiącu będą musieli wykonywać niektóre testy w domu.

– Dlatego osoby, które zdecydują się na udział w projekcie muszą mieć świadomość, że przystąpienie do programu będzie wymagało rzetelności, samodyscypliny i poświęcenia swojego czasu – wskazuje dr Eliza Skała-Zamorowska, koordynator programu INNODIA z ramienia Kliniki Diabetologii Dziecięcej SUM.

Jeśli jednak wszystko pójdzie po myśli pomysłodawców projektu, jego uczestnicy wniosą niezwykle istotny wkład w odkrycie nowych metod leczenia cukrzycy typu 1. W program zaangażowały się 33 najwybitniejsze ośrodki w Europie specjalizujące się w m. in. diabetologii, immunologii, genetyce, biologii molekularnej, mikrobiologii, statystyce oraz informatyce. Na potrzeby badania powstaną trzy ogromne biobanki, w których będzie gromadzony materiał biologiczny pacjentów.

Program INNODIA finansowany jest z funduszy europejskich przy wsparciu firm farmaceutycznych i największych fundacji pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1. To unikalny program badawczy, pierwszy o tak ogromnym, wieloośrodkowym zaangażowaniu świata nauki, w tym także i samych pacjentów, aby wspomóc rozwiązanie przyczyn rozwoju cukrzycy typu 1, a co za tym idzie zdefiniowanie możliwości terapeutycznych.

Źródło: jjx/Rynek Zdrowia

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content