Międzynarodowy certyfikat potwierdzający najwyższą jakość opieki nad dziećmi chorującymi na cukrzycę otrzymała Klinika Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Centre of Reference for Pediatric Diabetes to renomowany certyfikat przyznawany przez grupę SWEET – Pediatric Diabetes Working to Create Centers of Reference, International Diabetes Federation Europe (IDF-Europe) International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) ośrodkom, w których leczą się młodzi pacjenci diabetologiczni.
Certyfikat przyznawany jest w ramach projektu SWEET (Pediatric Diabetes Working to Create Centers of Reference), zainicjowanego w 2008 r. przy wsparciu unijnego “Programu zdrowia publicznego”. Projekt SWEET ma na celu poprawę profilaktyki wtórnej, diagnostyki i kontroli cukrzycy typu 1 i 2 u dzieci i młodzieży. Przez wpieranie rozwoju ośrodków referencyjnych ma zmniejszać nierówności w dostępie do opieki nad dziećmi z cukrzycą, przy zachowaniu wysokiej jakości opieki i jej stałym podnoszeniu.
– To wielkie wyróżnienie zarówno dla Kliniki Diabetologii Dziecięcej SUM, jak i dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka – powiedziała w poniedziałek (1 kwietnia) kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka prof. Przemysława Jarosz-Chobot.
– Certyfikat potwierdza wieloletnie doświadczenie połączone z wysoką jakością specjalistycznej opieki diabetologicznej w naszym ośrodku. Dla pacjentów, również tych z zagranicy, to sygnał, że w Katowicach małych pacjentów diabetologicznych leczymy na najwyższym światowym poziomie z pełną dostępnością do najnowocześniejszych technologii w cukrzycy – dodała.
Do inicjatywy SWEET przystąpiły 64 ośrodki na całym świecie. O rosnącym znaczeniu projektu świadczy to, że kolejnych 65 placówek jest w trakcie ubiegania się o nadanie członkostwa. Katowice są drugim polskim ośrodkiem (po Warszawskim Uniwersytecie Medycznym), który znalazł się w tym elitarnym gronie.
Aby uzyskać certyfikację, Klinika Diabetologii Dziecięcej SUM musiała przejść zewnętrzny audyt. Podczas niego oceniane były m. in. procedury medyczne, kompetencje personelu oraz wyposażenie w sprzęt i aparaturę.
Wśród wymogów niezbędnych do uzyskania certyfikacji jest też liczba minimum 150 pacjentów diabetologicznych leczących się w danej placówce, współpraca ze stowarzyszeniami pacjentów, możliwość leczenia pacjentów zagranicznych i prowadzenie programów edukacyjnych dla dzieci.
Audyt certyfikacyjny przeprowadzany jest raz na dwa lata. Umożliwia placówkom poddawanym ocenie korygowanie i udoskonalanie jakości opieki nad pacjentami chorymi na cukrzycę. Z kolei publikowane dwa razy do roku raporty porównawcze wyników leczenia pozwalają na naukową wymianę doświadczeń, współpracę ośrodków diabetologicznych skupionych w SWEET i na standaryzację schematów opieki.
Prof. Przemysława Jarosz-Chobot podkreśla, że otrzymanie certyfikatu to dowód uznania dla stosowanego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach holistycznego podejścia do pacjentów diabetologicznych.
– Zawiera ono w sobie zarówno przekazanie pełnego zakresu wiedzy na temat cukrzycy, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi i powszechnego zastosowania nowoczesnych technologii, a także pomoc w komponowaniu właściwego zdrowego żywienia. Edukacja i reedukacja zarządzania cukrzycą na naszym oddziale i poradni są prowadzone w sposób ciągły zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie – wyjaśnia prof. Przemysława Jarosz-Chobot.
W ramach zintegrowanej opieki szpital wspiera pacjentów i ich rodziny organizacyjnie i prawnie. Od wielu lat organizuje też dzieciom chorym na cukrzycę wolny czas. Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego szpitala co roku kilkudziesięciu podopiecznych Oddziału Diabetologii Dziecięcej I Pediatrii GCZD wyjeżdża na letni obóz do Holandii.
Źródło: PAP/Rynek Zdrowia