Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Jubileusz 35-lecia Oddziału Rejonowego...

W sobotę 27 kwietnia 2019 roku odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 35 – lecia konińskiego Oddziału Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W 1984 roku, jako szesnaste  w Polsce powstało nasze Stowarzyszenie, którego pierwszym prezesem został Euzebiusz Chachuła.

Wiele się działo przez te wszystkie lata  w dziedzinie opieki profilaktycznej, edukacyjnej oraz integracyjnej, co znalazło odzwierciedlenie w naszej kronice i zapewne zapisało się w pamięci członków Stowarzyszenia.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Św. w bazylice Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, sprawowaną przez naszego wieloletniego kapelana ks. Stanisława Kosiorowskiego MIC.

Przed bazyliką, podczas upamiętnienia wydarzenia wspólną fotografią zostały wysłane trzy listy do nieba, adresowane do długoletniego prezesa, wielkiego przyjaciela cukrzyków Józefa Wiatrowskiego. Symbolicznie, trzy gołębie zostały wypuszczone  przez prezes Krystynę Orłowską, ks. Stanisława Kosiorowskiego i Milenę Drabik.

Uroczystym obiadem podjęto nas w gościnnych progach Hotelu Atut w Licheniu Starym, gdzie odbyła się również część oficjalna poprzedzona profilaktycznym badaniem poziomu cukru dla chętnych. Badanie przeprowadziła pielęgniarka Elżbieta Michalak z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski i Starosta Powiatu Konińskiego Stanisław Bielik.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych  Zarządu Głównego i Oddziału Rejonowego PSD w Koninie, wszystkich zgromadzonych przywitała prowadząca całą ceremonię Sylwia Kudła, dziękując sponsorom, wśród których znalazła się Naczelna Organizacja Techniczna  i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie.

Prezes Krystyna Orłowska, jako pierwsza zabrała głos przedstawiając krótką historię konińskiego Stowarzyszenia. Wspomniała wszystkich tych, którzy odeszli od nas na zawsze a wśród nich prezesów: Euzebiusza Chachułę, Zbigniewa Gardiasza, Józefa Wiatrowskiego i Romualda Mościckiego, prosząc o uczczenie zmarłych minutą ciszy.

Z kolei zaproszeni goście w swoich wystąpieniach przekazali serdeczne gratulacje, podziękowania za działalność na rzecz chorych i życzenia pomyślności dla całego konińskiego Stowarzyszenia.  Prezes Zarządu Głównego Anna Śliwińska przekazując życzenia, wręczyła  prezes Krystynie Orłowskiej grawerowaną w szkle statuetkę z gratulacjami z okazji jubileuszu. Głos zabierali kolejno: wiceprezydent Witold Nowak, wicestarosta Władysław Kocaj i honorowy prezes ZG Andrzej Bauman, który podzielił się cennymi uwagami o walce z cukrzycą i zachęcał do dalszego oddanego działania na rzecz chorych. Po czym nastąpiło uroczyste wręczanie medali i podziękowań  za pomoc dla naszego Stowarzyszenia i pracę na rzecz diabetyków.

Z rąk prezes Zarządu Głównego Anny Śliwińskiej i honorowego prezesa ZG Andrzeja Baumana, medale „35 – lecia Zarządu Głównego PSD” otrzymali: wiceprezydent Urzędu Miasta Witold Nowak, wicestarosta Powiatu Konińskiego Władysław Kocaj, dyrektor MOPR Anna Kwaśniewska, dyrektor PCPR Elżbieta Sroczyńska, dr n. med. Anna Majchrzak, kierownik Wydziału PFRON Maria Wiatrowska i dyrektor MDK Lucyna Lenard Woźniak.
Medale „Za zwycięstwo nad Cukrzycą” zostały wręczone: Krystynie Dylewskiej, Janinie Ostrowskiej, Leszkowi Drapowi, Jerzemu Wieczorkowi, Kazimierzowi Wiktorskiemu, Zbigniewowi Czajkowskiemu i Zygmuntowi Skotarkowi. Podziękowania za pracę  i pomoc na rzecz diabetyków wręczała prezes OR PSD w Koninie.
Dyplomy otrzymali: mgr Beata Stepanow – nasza wspaniała edukatorka i osoba wytrwale wspomagająca naszą działalność, Sabina Samolej, Zofia Sieradzka, Henryka Warzecha, Kazimiera Ratajczak, Kazimierz Urbaniak – członkowie Zarządu, Kazimiera Ratajczyk, Stanisława Jaworska i Zygmunt Jarka – członkowie Komisji Rewizyjnej , przyjaciele zawsze gotowi do pomocy: Janina Ostrowska, Kazimierz Ratajczyk, Krystyna Dylewska, Jan Fijałkowski, Jan Łuczak, Marek Goździewicz, Marian Jacolik, Mirosław Falkowski oraz Mirosław Grzanka – dyrygent chóru Seniorów „Fantazja”, a także sponsorzy: prezes NOT Zbigniew Bajcar  i prezes MPEC Stanisław Jarecki.

Nastąpiła nostalgiczna chwila, bowiem mgr Beata Stepanow wspominała minione czasy OR PSD przy projekcji filmu „Ogólnopolska wędrówka szlakiem Józefa Wiatrowskiego”.

Dwa wykłady wzbogaciły naszą wiedzę o chorobie dotykającej naszych członków i ich rodziny: „Polska rodzina z cukrzycą w procesie leczenia” – dr n. med. Anny Majchrzak i „Godność w chorobie przewlekłej” – mgr Beaty Stepanow.

Na scenie pojawiły się osoby dające świadectwo, jak godnie walczyć z cukrzycą i być bardzo aktywnym w życiu: 11 – letnia Martyna Idczak /jeździ konno i wędruje po górach/ oraz Milena Drabik – grająca główną rolę w przedstawieniu „Z pamiętnika Anioła” i  dająca świadectwo choroby na wszystkich spotkaniach z młodzieżą szkolną, a także wspomagająca nas w różnych akcjach profilaktycznych. Milena w pięknym stroju mażoretki uświetniła też naszą uroczystość, dbając o przybyłych gości, aby nie zagubili się wśród wielu sal hotelowych.

Bardzo interesujący okazał się dialog niefrasobliwego chorego z  Panią Cukrzycą w przedstawieniu „Wywiad z Cukrzycą”, poprowadzony przez Beatę Stepanow i Andrzeja Kozłowskiego.

Słodki upominek dla diabetyków w postaci cukierków bez cukru, wzbogaconych w witaminę C „Jake vitamincandy”, przywiózł z Warszawy Jerzy Krukowski.

Wisienką na torcie okazał się występ dziecięco – młodzieżowego zespołu “DZIECI KUJAW” /z GOK Kramsk/, pod kierownictwem Karoliny i Roberta Żurańskich, propagującego muzykę ludową.

 

Sabina Samolej
sekretarz OR PSD

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content