Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. IV Pielgrzymka do Poświętnego...

Dzieje Sanktuarium w Poświętnem związane są z Cudownym Obrazem św. Rodziny z Nazaretu, znajdującym się w głównym ołtarzu Bazyliki – pielgrzymi przybywający przed ołtarz zanoszą swoje intencje już od kilkuset lat. Grupy wiernych przybywają podczas odpustu z okazji św. Michała Archanioła, w czasie świąt ale i także dni powszednich. W sobotę 24 czerwca 2023 r. o łaski i zdrowie prosili diabetycy z Drzewicy, już po raz IV. O godzinie 6:30 modliliśmy się w kościele o szczęśliwą drogę. Błogosławieństwa pątnikom udzielił ks. Mariusz Pałgan – kapelan naszego Koła. W ciszy kilkanaście osób wraz z krzyżem przeszło na miejsce spotkania wszystkich uczestników biorących udział w wydarzeniu. Na ulicy Hubala było nas aż 200. Śpiewając pieśni doszliśmy do lasu – ze względu na stan zdrowia i możliwości całą trasę przeszła część grupy, pozostali albo towarzyszyli nam od miejscowości Zanart, albo wyszli nam naprzeciw przed wzgórzem Bazyliki.

Cała trasa to odcinek 15 km. W lesie echo modlitwy rozbrzmiewało wśród drzew. Zawsze w pierwszej połowie drogi odmawiamy różaniec za zmarłych ze Stowarzyszenia. Mieliśmy dwa przystanki koło „domku myśliwskiego” oraz za krzyżem na rozdrożu około 1,5 km od wyjścia z lasu. Witał nas autokar przybyłych pielgrzymów do Zanartu wraz z ks. kapelanem – my szliśmy, a oni od 8:00 rano przemierzali stacje Drogi Krzyżowej wokół sanktuarium. Grupa zwiększyła się – z Litanią, Koronką do Bożego Miłosierdzia przechodziliśmy koło domów w miejscowości Iły, gdzie ludzie pozdrawiali nas z podwórek, zatrzymywali się na drodze wiedząc że modlimy się za wszystkich. Słuchali starannie śpiewanych pieśni „Z dawna Polski Tyś Królowo”, „Czarna Madonno”. Nadszedł czas kolejnego przystanku za wiaduktem magistrali kolejowej, każdy zjadł posiłek wiedząc że jeszcze 2 km malowniczych pól, miejscowość Poręby i naszym oczom ukaże się kopuła świątyni.

Śpiewając „O Maryjo Witam Cię” doszliśmy do wzgórza, po raz kolejny przywitali się z nami pielgrzymi – tym razem Ci co oprócz Drogi Krzyżowej, modlili się jeszcze przed obrazem. Do bramy sanktuarium zmierzali również z nami przyjezdni – przedstawiciele Kół w: Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Rawie. Przywitał nas tutejszy Ksiądz Włodzimierz Mleczko. Pielgrzymka została poświęcona.

Msze Świętą odprawił i wygłosił homilie Ksiądz Mariusz Pałgan – Kapelan Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z parafii św. Łukasza z Drzewicy. Po mszy głos zabrali Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, Zastępca Starosty Powiatu Opoczno Maria Chomicz, Prezes Koła PSD Drzewica Włodzimierz Pomykała oraz Pani Maria Stolarska z Zarządu Wojewódzkiego w Łodzi.

ZARZĄD GŁOWY w WARSZAWIE UHONOROWAŁ ODZNAKĄ ABASADOR POLSKIEGO STOWARZYSZENIA DIABETYKÓW: Księdza Włodzimierza Mleczko i Księdza Mariusza Pałgana.

ZŁOTYM SERCEM POLSKIEGO STOWARZYSZENIA DIABETYKÓW ZARZĄD GŁÓWNY UHOONOROWAŁ: Burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego, Starostę Powiatu Opoczno Marcina Baranowskiego, Starostę Marię Chomicz, Radną Powiatu Opoczno Grażynę Wójcik i Marię Witkowską oraz członków Koła PSD w Drzewicy: Marię Zając, Elżbietę Tępińską, Zofię Zawadzak, Martynę Tomasik, Katarzynę Kietlińską, Dawida Szczepańskiego, Jakuba Gromaszka, Jana Gromaszka, Krzysztofa Zająca, Zygmunta Szczepańskiego, Marię Ulinowicz, Bernadetę Dziedzic, Annę Bajerowską, Jana Stolarskiego, Mieczysława Kwietnia, Michała Pomykałe, Mariana Kota, Beatę Wożniak, Teresę Prasek, Jadwigę Owczarską, Janusza Zawadzaka, Grażynę Kwiecień, Zbigniewa Pawula, Ireneusza Łęgosza, Stanisława Studentkowskiego, Janinę Milczarek, Józefa Trębarczyka.

Na zakończenie spotkania prezes Włodzimierz Pomykała podziękował wszystkim zebranym diabetykom, gościom oraz wspólnotom religijnym z parafii Drzewica: Panią z Odnowy Ducha Świętego i Bracią z Męskiego Różańca za udział w pielgrzymce do sanktuarium. Nie jest to ostatnie spotkanie – co roku będziemy udawać się na modlitwę do Poświętnego z pieszą pielgrzymką w ostatnią sobotę czerwca i rowerową 15 sierpnia. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem.

Jesteśmy wdzięczni Księdzu Włodzimierzowi Mleczko za kolejne serdeczne przyjęcie naszej grupy, dziękujemy wszystkim spowiednikom. Dziękujemy również Księdzu Kapelanowi Mariuszowi Pałganowi za odprawienie Mszy Świętej w intencji chorych na cukrzycę, osób niepełnosprawnych, naszych rodzin oraz zmarłych.

Poniżej galeria zdjęć:
https://psddrzewica.pl/galeria-77-pielgrzymka_do_poswietnego_2023.html

Włodzimierz Pomykała
Prezes Koła PSD w Drzewicy

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content