15 sierpnia 2024 r. spotkaliśmy się na cyklicznym wydarzeniu organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Drzewicy. O godzinie 8:45 dwie grupy – jedna rowerzystów, druga pielgrzymów jadących autokarem spotkały się przed Regionalnym Centrum Kultury.

Uczestników przywitał prezes Włodzimierz Pomykała oraz burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Zanim pożyczyli szerokiej drogi, podsumowali działalność turystyczno-rehabilitacyjną naszego Koła w szczególności wyjście na Rysy zadedykowane wszystkim dzieciom chorym na cukrzycę. Wasza działalność jest widoczna na szczeblu miejskim, powiatowym ale również ogólnopolskim – powiedział burmistrz. Realizowane zadania między innymi ze środków gminy docierają dzięki pracy PSD w Drzewicy do wszystkich potrzebujących.

W ramach zrealizowanego projektu dwa lata temu wspólnie z Gminą Drzewica nasi rowerzyści jechali ubrani w koszulki odblaskowe z logo PSD. Wyjechaliśmy o 9:00 – trasa jest znana. Z Drzewicy pojechaliśmy na Dąbrówkę, do Radzic przed mostem odbijając do lasu. Jechaliśmy z prawej strony Centralnej Magistrali Kolejowej skręcając na końcu drogi pod wiadukt. Mieliśmy jeden postój, podczas którego każdy mógł się posilić. Dojechaliśmy do miejscowości Poręby – naszym oczom ukazała się kopuła Sanktuarium w Poświętnem-Studziannie. Zostaliśmy przywitani przez drugą grupę, która podczas pokonywania przez nas kilometrów modliła się na stacjach drogi krzyżowej. Witali nas również bratni pielgrzymi pieszo idący z Parafii św. Jadwigi Królowej w Radzicach do Sanktuarium w Studziannie.

Zaparkowaliśmy rowery pod dzwonnicą oraz historycznym drzewem. Prawdopodobnie najbardziej znana rola tego miejsca związana jest z filmem Jak rozpętałem II wojnę światową – to tu Franek Dolas zawisł na spadochronie. W nagrywaniu filmu wykorzystano również teren przy kościele, gdzie doszło do rozmowy oficera niemieckiego z przeorem klasztoru. Należy wspomnieć, że gmina i miejscowość Poświętne są bardzo mocno związane z kinematografią. W autentycznych plenerach zostało zrealizowanych aż 16 filmów. Powstawały tu zdjęcia do klasyki polskiego kina – między innymi do wspomnianego już filmu, Czterech pancernych i psa, Hubala, czy Katynia.

We wnętrzu bazyliki realizowana była scena z filmu Hubal, gdzie żołnierze z oddziału majora Dobrzańskiego brali udział w Pasterce. Swój filmowy akcent posiada również brama prowadząca do znajdującego się na tyłach kościoła zespołu klasztornego. Bramę tę „po czołgowemu” otwierał Grigorij w serialu Czterej pancerni i pies.

Podczas nabożeństwa o godzinie 11:30 wspominano dzień 15 sierpnia będący dogmatem wiary, którym jest wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. To jedno z najstarszych świąt maryjnych szczególnie ważne w kalendarzu rolników. Zgodnie ze zwyczajem, podczas nabożeństw święci się w ramach obchodów uroczystości Matki Boskiej Zielnej płody ziemi – kłosy, kwiaty i zioła. Dziękczynienie za plony wieńczyć będą organizowane w kolejnych tygodniach dożynki. W czasie kazania na mszy podkreślono również, jak ważną rolę odgrywa słuchanie Słowa Bożego. Odwołano się do „Litanii polskiej” Jana Twardowskiego, która w swoim fragmencie mówi o Maryi tak: W Studziannej na krześle siedząca przy świecy, módl się za nami. Zwieńczeniem uroczystości była procesja wokół kościoła. Nawiązując do historii pamiętaliśmy o święcie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzonym na pamiątkę Bitwy warszawskiej z 1920 roku.

Przeszliśmy z rowerami na plac, gdzie w cieniu wśród drzew zjedliśmy wspólnie obiad. Nadszedł czas powrotu, tym razem inną drogą z prawej strony Centralnej Magistrali Kolejowej zatrzymując się w dawnej leśniczówce Bielawy. W tym miejscu odbyła się ostatnia wieczerza wigilijna majora Henryka Dobrzańskiego, którą spożył wraz ze swoimi żołnierzami. Wigilię w 1939 r. przygotowali leśnicy z Bielaw i Dęby wraz z rodzinami, która wtedy gościła nie tylko żołnierzy, leśników, ale również przedstawicieli miejscowej ludności.

Dojechaliśmy do Radzic, gdzie część osób przez most pojechała do sowich domów, natomiast oficjalne zakończenie rajdu odbyło się ponownie przed budynkiem RCK w Drzewicy.

Dziękujemy wszystkim rowerzystom za udział w rajdzie; władzą Powiatu Opoczyńskiego, które w tym roku reprezentowała Pani Maria Witkowska oraz Zarządowi Polskiemu Stowarzyszenia Diabetyków w Warszawie – Projekt Małe Granty za wsparcie naszej inicjatywy.

Włodzimierz Pomykała
Prezes Koła PSD w Drzewicy

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content