Terapia cukrzycy jest coraz mocniej wspierana przez rozwiązania technologiczne, czego najlepszym przykładem są pompy insulinowe sprzężone z ciągłym monitoringiem glikemii. Od niedawna z zaawansowanych rozwiązań mogą korzystać także pacjenci podający insulinę za pomocą wstrzykiwacza. System Smart MDI nie tylko pozwala im trzymać rękę na pulsie glikemii, ale też zarządza podawaniem insuliny. Co warto o nim wiedzieć?

System Smart MDI składa się z sensora Simplera, inteligentnego wstrzykiwacza insuliny InPen oraz aplikacji InPen. Te trzy elementy zapewniają osobom leczonym insuliną ciągły monitoring glikemii w czasie rzeczywistym, podpowiedzi odnośnie dawek insuliny do posiłków i na korektę, alerty i pominiętych dawkach, alarmy ostrzegające o nieprawidłowych glikemiach, a także szereg raportów, które pozwalają im lepiej zrozumieć, a przez to i lepiej zarządzać cukrzycą. Ponieważ jest to nowe rozwiązanie, które pacjenci dopiero powoli poznają, przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie Systemu MDI.

W jaki sposób system Smart MDI wspomaga dawkowanie insuliny?
System Smart MDI posiada wbudowany kalkulator dawki insuliny oraz wyposażony jest w algorytm ustawiony pod konkretnego pacjenta, dzięki czemu w czasie rzeczywistym oferuje wskazówki dotyczące dawkowania leku. Szacuje się, że nawet 60% osób z cukrzycą potrzebuje pomocy przy prawidłowym obliczaniu dawki insuliny, czego zresztą często mamy dowód w postaci nieprawidłowych glikemii po posiłkach.
Co ciekawe, system wyposażony jest także w technologię wykrywania pominiętej dawki. Jeśli zdarzy się, że pacjent pominieinsulinę do posiłku dostanie przypomnienie, by podać dawkę korygującą.

W jaki sposób Smart MDI wspiera utrzymywanie glikemii w normie?
Na straży glikemii pacjentów stosujących system Smart MDI stoi sensor Simplera. Dane z sensora oraz dane o dawkach insuliny zbierane są w aplikacji i są podstawą do wskazówek odnośnie insulinoterapii. Szacuje się, że jedynie 38% powiadomień CGM o wysokim poziomie glukozy faktycznie wymaga podania dawki insuliny. Użytkownicy systemu Smart MDI otrzymują powiadomienie o konieczności skorygowania wysokiego poziomu glukozy tylko wtedy, gdy faktycznie wymagane jest podanie dawki insuliny. Każdemu z powiadomień towarzyszy informacja o wielkości dawki leku. System śledzi też ilość insuliny aktywnej, aby precyzyjnie obliczyć wysokość dawki do posiłku lub na korektę.

Dla kogo jest zalecany inteligentny system Smart MDI?
System zarejestrowany jest do stosowania u pacjentów powyżej 2 roku życia, leczonych insuliną. Można powiedzieć, że jest on dla każdej osoby chorującej na cukrzycę, która wymaga intensywnej insulinoterapii, a nie chce, bądź nie może korzystać z pompy insulinowej.

Jakie dane znajdę w aplikacji InPen?
Aplikacja InPen to centrum zarządzania Systemem. Znajdziesz w niej:
• Wartość glikemii z sensora Simplera w czasie rzeczywistym
• Informacje o ilości insuliny aktywnej
• Automatycznie zarejestrowane dawki i czas bolusów
• Alerty o pominiętej dawce
• Alerty o konieczności podania insuliny (np. z powodu hiperglikemii)
• Kalkulator dawki insuliny
• Różne raporty, które można udostępniać np. lekarzowi.

Czy inteligentny wstrzykiwacz służy do podawania insuliny do posiłków czy na noc?
InPen służy do podawania insuliny do posiłków. Jest kompatybilny z takimi insulinami jak: Humalog, NovoRapid, Fiasp, Aspart o pojemności 3 ml. Dawki insuliny podawane za pomocą InPena są automatycznie zapisywane w aplikacji i stanowią podstawę do wskazówek terapeutycznych, jakie są generowane przez system. Natomiast insulinę bazową pacjent podaje za pomocą „standardowego” wstrzykiwacza, a wielkość dawki ręczni wpisuje do aplikacji.

Czy system Smart MDI jest refundowany?
Refundacji podlegają sensory Simplera. Natomiast inteligentny wstrzykiwacz InPen należy zakupić pełnopłatnie. Dla pacjentów, którzy ukończyli 26 rok życia kod refundacyjny to R.03.02; cena jednego sensora wynosi 70,50 zł. Dla pacjentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia kod refundacyjny to R.03.01; cena jednego sensora wynosi 133,50 zł. Poniżej przedstawiamy ceny sensorów dla pacjentów powyżej 26 roku życia. Dopłata pacjenta wynosi 30% ceny produktu, zaś limit finansowania to 510 zł/miesiąc.

Ilość/1 miesiąc  Cena detaliczna Kwota
refundacji NFZ
Kwota
dopłaty pacjenta
Cena za sztukę
po refundacji
1 szt. 235,00 164,50 70,50 70,50
2 szt. 470,00 329,00 141,00 70,50
3 szt. 705,00 357,00 348,00 116,00
4 szt. 940,00 357,00 583,00 145,75
5 szt. 1175,00 357,00 818,00 163,60

Marta Mazurkiewicz

Skip to content