Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed kupowaniem, popularnych ostatnio, analogów GLP-1 poza legalnym łańcuchem dystrybucji. Olbrzymi popyt na te preparaty napędził ich “czarnorynkowy” obrót. Handel nimi na portalach społecznościowych kwitnie, ale oferowane produkty często pochodzących z nieznanego źródła i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Chodzi o leki na receptę, dedykowane dla pacjentów z cukrzycą typu 2, ale wykorzystywane też w leczeniu otyłości. Stąd ich ogromna popularność. Rosnący popyt sprawia, zakup analogów GLP-1 w aptekach od dłuższego czasu sprawia pacjentom wiele trudności.

“Czarnorynkowy” obrót lekami wspomagającymi odchudzanie kwitnie
W efekcie handel nimi przeniósł się do internetu, gdzie nie obowiązuje także wymóg posiadania recepty. GIF jednak ostrzega, że taki zakup “z drugiej ręki” może być bardzo niebezpieczny.

“W związku z monitem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnoszącym się do zwiększonej liczby przypadków fałszowania produktów leczniczych przeciwko cukrzycy typu 2 zawierających w swoim składzie analogi glukagonopodbnego peptydu-1 (GLP-1). GIF przypomina, że wszystkie produkty lecznicze zawierające GLP-1, które zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, są dostępne wyłącznie na podstawie recepty. Mogą one być legalnie nabywane wyłącznie w aptekach stacjonarnych i nie mogą być przedmiotem sprzedaży wysyłkowej” – czytamy w komunikacie.

GIF podkreśla, że pojawiają się zgłoszenia dotyczące fałszowania produktów, które są oferowane przede wszystkim poza legalnym łańcuchem dystrybucji, m.in. na platformach mediów społecznościowych.

Przyjmowanie substancji z nieznanego źródła stanowi zagrożenie dla zdrowia
“Nabywanie produktów leczniczych z nieuprawnionych źródeł, w szczególności w Internecie, wiąże się z wielkim ryzykiem związanym z ich nieznanym składem. W związku z czym jakość i bezpieczeństwo tych produktów jest wątpliwa. Mogą być one nieskuteczne, a co gorsze, mogą powodować reakcje toksyczne. Produkty te nie są dopuszczone do obrotu, ani kontrolowane przez właściwe organy nadzoru rynku farmaceutycznego ” – ostrzega GIF.

Panaceum na redukowanie masy ciała?
Skąd tak wielka popularność analogów GLP-1? Wynika ona głównie z faktu, że pozwalają skutecznie walczyć z nadmierną masą ciała. W blisko rok można osiągnąć redukcję nawet o 20 proc. Co ważne, jest to działanie fizjologiczne – w dużym stopniu polega na wyhamowaniu łaknienia. Skala redukcji masy ciała przy zastosowaniu tej terapii jest zbliżona do tego, co można osiągnąć w wyniku operacyjnego leczenia otyłości.

Obecnie aanalogi GLP-1 są refundowane dla wąskiej grupy chorych na cukrzycę typu 2. Ekspercu przyznają, że patrząc na skuteczność tych leków i powikłania, jakie niesie za sobą otyłość, warto porozmawiać o poszerzeniu dostępu do tej terapii. Zwracają uwagę, że trwała redukcja masy ciała możliwa jest przy zastosowaniu leków w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną.

Źródło: Puls Farmacji

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content