Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. E-recepta obowiązkowa już od...

E-recepta to centralny system informatyczny, którego główne cele to: większa czytelność, mniej błędów i większe bezpieczeństwo podczas wystawiania i realizacji recept.

Dla pacjenta na pierwszy rzut oka zmieni się tylko tyle, że zamiast papierowej recepty z podpisem i pieczątką otrzyma na karteczce 4 cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL wystarczy, by wykupić przepisane leki w aptece (lub w kilku aptekach zrealizować receptę częściowo).

Nie trzeba zakładać żadnych kont w internecie. Nie trzeba posiadać adresu e-mail, telefonu komórkowego czy smartfona. Po stronie pacjenta nie powstaje żaden nowy obowiązek. Internetowe Konto Pacjenta jest w całości dobrowolne.

E-recepta. Jak to działa?

  • Krok 1. Lekarz wystawia e-receptę i zatwierdza ją w systemie informatycznym. Może też wysłać pacjentowi wystawioną e-receptę na wskazany adres e-mail.
  • Krok 2. Wraz z 4-cyfrowym kodem pacjent udaje się do apteki. Na miejscu farmaceuta poprosi o kod oraz numer PESEL, a następnie wyda przepisane leki.
  • Jeśli wykupujesz lek dla kogoś innego, podaj kod z wiadomości, załącznik w formacie pdf lub wydruk oraz numer PESEL osoby, dla której została wystawiona recepta

Przepisane leki można wykupić w całości lub częściowo (e-receptę można zrealizować częściowo w kilku aptekach). Lekarz może przekazać pacjentowi także wydruk e-recepty (wydruk informacyjny).

Więcej informacji na stronie: https://www.pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta

Internetowe Konto Pacjenta. Co to jest?

Przypomnijmy: Pacjenci nie muszą zakładać żadnych kont internetowych w celu wykupienia leków przepisanych w formie e-recepty. Założenie takiego konta (Internetowego Konta Pacjenta) jest zupełnie dobrowolne.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja ministerstwa zdrowia. Do założenia IKP wystarczy darmowy profil zaufany. Więcej informacji na stronie: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta

Jakie korzyści daje Internetowe Konto Pacjenta?

  • przede wszystkim można otrzymywać wystawioną e-receptę SMS-em lub e-mailem,
  • chorzy przewlekle mogę poprzez IKP otrzymywać kolejne e-recepty bez konieczności wizyty u lekarza prowadzącego,
  • IKP daje dostęp do historii dotychczas zrealizowanych recept (po 1 stycznia 2019) wraz z przepisanym dawkowaniem,
  • IKP zawiera także historię wizyt pacjenta sfinansowanych przez NFZ (od 2008 roku),
  • ponadto w ramach takiego konta rodzice mają dostęp do informacji medycznych swoich dzieci do 18. roku życia.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content