Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Dzięki operacjom bariatrycznym maleje...

Operacje bariatryczne mogą pomóc zmniejszyć ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u osób otyłych z cukrzycą – wykazały badania amerykańskie, przedstawione podczas odbywającego się w Paryżu kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Pisze o nich także “Journal of the American Medical Association”.

Główny autor badania dr Ali Aminian z Cleveland Clinic uważa, że u osób otyłych z cukrzycą operacje bariatryczne należy proponować tak szybko, jak to możliwe. – Nie powinny być jednak traktowane jako rozwiązanie ostatniej szansy – dodaje w wypowiedzi dla Reutersa.

Zabiegi bariatryczne pozwalają obniżyć masę ciała oraz zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Są to różnego typu zabiegi, część z nich polega na zmniejszeniu objętości żołądka, co zwykle ułatwia odchudzanie się. Najczęściej są oferowane osobom z otyłością olbrzymią, czyli powyżej 35-40 punktów w skali BMI, bo występuje u nich szczególnie duże ryzyko schorzeń cywilizacyjnych, głównie chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2 (nazywanej cukrzycą dorosłych).

Dr Aminian twierdzi, że operacja bariatryczna o 35 proc. zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz niewydolności serca. Powołuje się na badania, jakie wraz ze swym zespołem przeprowadził wśród 2 287 pacjentów po takich operacjach z otyłością powyżej 30 punktów BMI, przy czym większość miała otyłość skrajną, powyżej 40 BMI.

Osoby te zażywały przynajmniej jeden lek przeciwcukrzycowy, ale cukrzyca była u nich słabo kontrolowana, gdyż poziom hemoglobiny glikowanej wynosił co najmniej 6,5 proc. (u osób zdrowych kształtuje się w granicach 4-6 proc.). Pacjentów tych porównywano z około 11,5 tys. innych osób z podobną sytuacją zdrowotną, które jednak nie zostały poddane tego typu operacji.

W ciągu ośmioletnich obserwacji okazało się, że pierwszy tzw. incydent sercowy wystąpił po upływie roku u 31 proc. osób po operacji bariatrycznej i 48 proc. spośród tych, którzy się jej nie poddali. Zabieg ten pozwolił zmniejszyć masę ciała badanym osobom średnio o 29 kg (64 funty), podczas gdy w grupie kontrolnej, która nie była z tego powodu operowana, średnio spadła ona o około 9 kg (19 funtów).

– Operacje bariatryczne umożliwiają zatem znaczące zmniejszenie ryzyka incydentów wieńcowych u pacjentów z otyłością olbrzymią oraz cukrzycą – podkreśla dr Aminian. Dodał, że dzięki nim mogli oni zażywać mniej leków przeciwcukrzycowych i kardiologicznych.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content