Stosowanie konopi indyjskich przez kobiety w ciąży może się wiązać się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi dla ich dzieci. Dotyczy to również preparatów zawierających tylko CBD – wynika z nowego badania opublikowanego w „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.
– Odkryliśmy, że używanie konopi indyjskich, w tym olejków CBD, w czasie ciąży wiązało się ze wzrostem masy tłuszczowej i poziomem glukozy na czczo u 5-letnich dzieci. Zachęcamy więc wszystkie kobiety do powstrzymania się od używania tego typu produktów podczas ciąży lub karmienia piersią, aby zminimalizować niekorzystne skutki zdrowotne dla potomstwa – mówi dr Brianna Moore z Colorado School of Public Health w Aurora (USA), główna autorka badania.
Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali próbki moczu pobrane od 103 kobiet w ciąży, z których 15 proc. miało wykrywalny poziom kannabinoidów (takich jak THC i CBD). Pięcioletnie dzieci tych matek miały wyższy poziom tkanki tłuszczowej i poziom glukozy na czczo w porównaniu z dziećmi, które nie miały kontaktu z konopiami indyjskimi w życiu płodowym.
– Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób narażenie na różne kannabinoidy w czasie ciąży może wpływać na potomstwo – twierdzi dr Moore.