Odkąd system do ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania FreeStyle Libre został objęty refundacją dla osób od 4 do 18 lat, nie ustawały działania Ministerstwa Zdrowia, lekarzy, organizacji pacjenckich oraz samych pacjentów, by tę refundację rozszerzyć na osoby dorosłe.
Jednym z działań, którego podjęli się członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków były spotkanie z posłami, na których mieli okazję przedstawić jak funkcjonuje system ciągłego monitorowania FreeStyle Libre.
Członkowie podkreślali korzyści jakie daje stosowanie tego systemu m.in.:
• pomaga w kontrolowaniu glikemii bez konieczności wielokrotnego nakłuwania w ciągu doby opuszków palców
• dostarcza istotnych informacji o dynamice zmian glikemii – wskazuje nie tylko aktualną wartość, ale także trendy zmian glikemii
• prezentuje całodobowy wykres glikemii a to wszystko przekłada się na większą skuteczność i bezpieczeństwo insulinoterapii.
To wszystko sprawia, że poprawia się efektywność leczenia, znacząco podnosi się jakość życia chorych oraz zmniejsza się ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy. Dzięki tej akcji wielu posłów, którzy mieli okazję bezpośrednio zobaczyć jak działają systemy ciągłego monitorowania i przekonać się o ich ogromnych znaczeniu dla chorych na cukrzycę, złożyło interpelacje do Ministerstwa Zdrowia popierającą rozszerzenie refundacji systemu CGM na osoby dorosłe.
Na obecną chwilę już jest pewne, że od 1 stycznia 2023 wejdzie rozporządzenie rozszerzające dostęp do systemu ciągłego monitoringu na pacjentów powyżej 18 roku życia, co jest ogromnym i długo oczekiwanym sukcesem.