Do pierwszej w Polsce poradni psychosomatycznej dla diabetyków, która właśnie ruszyła w Krakowie, już zgłosiło się kilkadziesiąt osób z całego kraju.

 

  • W stolicy Małopolski działa już nowatorska w skali kraju poradnia psychosomatyczna dla pacjentów z cukrzycą typu 1
  • Diabetolog nie jest w stanie skutecznie leczyć pacjenta, jeśli ten nie współpracuje z lekarzem
  • Poradnia oferuje m.in. diagnostykę, psychoterapię grupową i indywidualną uwzględniającą specyfikę współchorobowości

Katedra Psychiatrii UJ CM i Katedra Chorób Metabolicznych UJ CM uruchomiły w Krakowie pierwszą w Polsce poradnię psychosomatyczną dla pacjentów z cukrzycą typu 1 i zaburzeniami psychicznymi.

Placówka działa w strukturach Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i jest nowatorskim rozwiązaniem.

Kto pomoże tym pacjentom?

„Pacjentka leczy cukrzycę typu 1 od wielu lat (najczęściej objawia się w dzieciństwie), do tej pory wszystko szło dobrze, lekarz diabetolog był zadowolony z wyników. Od jakiegoś czasu z pacjentką są problemy – zamyka się w sobie, chudnie, wyniki się pogarszają. Albo pacjent – żyje w lęku przed niedocukrzeniem, nie wychodzi z domu, psycholog zdiagnozował u niego depresję” – opisuje dwa przypadki „Gazeta Wyborcza.

Kto pomoże tym pacjentom? Diabetolog nie jest w stanie ich skutecznie leczyć, bo nie współpracują jak dawniej. Psycholog zagląda do karty i widząc, że mają cukrzycę, bezradnie rozkłada ręce.

– Rok temu, kiedy zaczął się lockdown, zaczęliśmy odbierać telefony od pacjentów z chorobami przewlekłymi, w tym z cukrzycą, którzy obawiali się, że pandemia utrudni ich kontakt z lekarzem specjalistą – mówi dr Katarzyna Cyranka, psycholożka i psychoterapeutka.

Zainteresowanie jest duże

– Stwierdziliśmy, że trzeba pilnie stworzyć miejsce, w którym będziemy pomagać osobom z cukrzycą typu 1. Psychiatria i diabetologia połączyły siły – dodaje.

Do krakowskiej poradni zgłosiło się już kilkadziesiąt osób z całej Polski, które bezskutecznie szukały pomocy. Diabetolodzy szacują, że w samym Krakowie, gdzie pacjentów z cukrzycą typu 1 jest około 600, pilnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje 10 proc. z nich.

– W poradni oferujemy przede wszystkim diagnostykę, psychoterapię grupową i indywidualną obejmującą w swojej specyfice współchorobowość, wsparcie dla rodzin, partnerów; także farmakoterapię, która nie zaburza procesu leczenia cukrzycy – tłumaczy dr Katarzyna Cyranka, która jest kierownikiem poradni.

Źródło: wyborcza.pl, MAK/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content