Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Dexcom ONE+ czyli najnowszy...

W lutym pojawił się w sprzedaży nowy system do monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym Dexcom One+. Przeznaczony jest on dla pacjentów z cukrzycą, leczonych insuliną i wymagających kontrolowania stężenie cukru we krwi wielokrotnie w ciągu dobry. Czym się charakteryzuje Dexcom One+ oraz – co najważniejsze – jaki jest koszt jego stosowania?

Rozszerzenie refundacji systemów do ciągłego monitorowania glikemii na osoby pełnoletnie leczone insuliną sprawiło, że z technologii tej korzysta coraz szersza grupa pacjentów, zarówno z cukrzycą typu 1, cukrzycą typu 2, jak i cukrzycą ciążową. Dostępne obecnie systemy do monitorowania glikemii w wielu aspektach są do siebie podobne – np. pomiar dokonywany jest w płynie śródtkankowym, a nie we krwi; wskazują one na trend glikemii, posiadają alarmy ostrzegające przed hipoglikemią i hiperglikemią, ale w wielu szczegółach różnią się między sobą. Czym odznacza się najnowszy CGM – Dexcom One+?

Łatwo zacząć, łatwo używać
Z monitoringiem glikemii bywa tak, jak z piosenkami. Lubimy te, które znamy. Wielu pacjentów, szczególnie w starszym wieku ma opory przed wypróbowaniem nowych rozwiązań z obawy, że sobie z czymś nie poradzi. W przypadku nowego systemu Dexcom One+ obawy te są nieuzasadnione. Po zainstalowaniu w telefonie odpowiedniej aplikacji jesteśmy prowadzeni krok po kroku przez założenie nowego sensora, poprzez jego uruchomienie, aż po szczegóły dotyczące korzystania z samej aplikacji. Dzięki krótkim filmikom instruktażowym wiemy dokładnie, co w danym momencie należy zrobić, aby rozpocząć korzystanie z monitoringu.

Osoby obeznane już z innymi systemami do monitorowania glikemii, np. z Dexcom G6 bez problemu uruchomią nowy system intuicyjnie, nawet bez zagłębiania się szczegółowo w instrukcję. Korzystanie z aplikacji także nie przysparza problemów. Mamy dostęp do aktualnego stężenia glukozy, strzałki trendu oraz wykresu z ostatnich 3, 6, 12 lub 24 godzin. W zakładce podstawowej widzimy także wykres z naszym procentowym czasem w zakresie docelowym oraz średnie stężenie glukozy z wybranego okresu (do wyboru 3, 7, 14, 30 lub 90 dni).

Najszybszy start sensora
Dexcom One + charakteryzuje się najkrótszym czasem potrzebnym na rozruch sensora. Wynosi on tylko 30 minut, podczas gdy pozostałe systemy potrzebują do tego godziny. Co więcej, czas ten liczy się nie od momentu uruchomienia sensora, a od chwili jego aplikacji, a to oznacza, że w praktyce jest on nawet krótszy niż pół godziny.

Sensor i transmiter w jednym
Sensor systemu Dexcom One+ ma wbudowany transmiter, jest to zatem system jednoelementowy, przez co jest prostszy i łatwiejszy w użyciu. Mimo, iż jest to sensor typu „2 w 1” jest on niewielkich rozmiarów. Wymiary sensora to 2,74 cm × 2,41 cm × 0,47 cm, a jego waga to zaledwie 3,3g. Tak mały i lekki czujnik jest praktycznie nieodczuwalny w codziennym użytkowaniu. Jasnoszary kolor sprawie, że jest on też dyskretny. Sensor można aplikować na ramię i brzuch, a u małych dzieci także na górną część pośladków. Sensor działa do 10 dni.

Bardzo wytrzymały klej
Trwałość kleju to zapewne kwestia indywidualna, jednak większość osób, które do tej pory testowały nowy system potwierdza, że klej podtrzymujący sensor jest mocny, sensor nie odkleja się nawet w ostatnich dniach użytkowania. Dodatkowo do każdego sensora dodawany jest plaster zabezpieczający, który dodatkowo chroni czujnik przed wyrwaniem. Niemniej nawet bez tego dodatkowego zabezpieczenia jest to system, który naprawdę stabilne trzyma się na skórze.

Notatki w aplikacji
Aplikacja daje możliwość rejestracji zdarzeń, czyli wprowadzania dodatkowych informacji, które mogły mieć wpływ na glikemię. Rejestrowanie dodatkowych zdarzeń (posiłków, aktywności fizycznej, dodatkowej choroby, sytuacji stresowych) daje możliwość bardziej precyzyjnej analizy prowadzonej samokontroli. Pozwala to lepiej zrozumieć cukrzycę zarówno samemu pacjentowi, jak i lekarzowi na wizycie kontrolnej.

Jaki jest koszt korzystania z nowego systemu?
Dla osób po 26 r.ż., zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r., Dexcom ONE+ jest finansowany na podstawie zleceń na wyroby medyczne.
Warunkiem otrzymania zlecenia na refundowany system Dexcom One+ jest:
• cukrzyca typu 1 lub 3 wymagająca intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii
• lub glikogenoza
• lub hiperinsulinizm wrodzony

Przy zakupie 3 sensorów miesięcznie pacjent zapłaci 65 zł za sensor. Miesięczny koszt korzystania z najnowszego monitoringu to 195 zł.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content