Na liście leków refundowanych, obowiązującej od 1 października tego roku pojawiła się nowość, ważna dla osób w wieku powyżej 60. lat, w tym w szczególności dla chorujących na cukrzycę. Chodzi o wysokodawkową szczepionkę przeciwko grypie, rekomendowaną seniorom, u których wywołuje lepszą odpowiedź immunologiczną niż tradycyjne szczepionki przeciwko tej chorobie.

Z wiekiem układ odpornościowy staje się coraz mniej wydolny, a przez to gorzej reaguje na szczepienia ochronne. Jednocześnie wiadomo, że seniorzy, podobnie jak małe dzieci, są szczególnie narażenia na infekcje wirusowe i bakteryjne i tak samo powinni być chronieni poprzez szczepienia. Dlatego obserwujemy nowy trend – zaczynają powstawać szczepionki dedykowane seniorom. Przykładem jest nowość na liście refundacyjnej, preparat do uodparniania osób w wieku powyżej 60 lat przeciwko grypie.

Choć w Polsce będzie to pierwszy sezon, kiedy szczepionka wysokodawkowa jest dostępna, na świecie jest ona stosowana już od wielu lat. Badania wskazuję, że w populacji, która jest zaszczepiona szczepionką wysokodawkową, 4-krotnie silniejszą, jest o 25 proc. mniej przypadków zachorowania na grypę, natomiast redukcja ciężkiego przebiegu grypy, przede wszystkim zapalenia płuc – wynosi aż 64 proc. Wysokodawkowa szczepionka otrzymała 50% refundację, dopłata pacjenta do szczepienia wynosi 81,67 zł. Z refundacji mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 60 lat.

Dlaczego to tak ważne?
W tym roku sezon grypowy rozpoczął się wyjątkowo szybko. Zachorowania zaczęto odnotowywać już w sierpniu i na początku września, mimo bardzo sprzyjającej pogody. A to oznacza, że okres aktywności wirusa grypy w tym roku może być znacznie wydłużony. Sama grypa, choć potrafi mieć ciężki i długi przebieg nie jest tak niebezpieczna, jak powikłania, które może wywołać. Powikłaniem po grypie może być zapalenie płuc, ale także zawał czy udar. Specyficznym powikłaniem u diabetyków jest pogorszenie kontroli metabolicznej cukrzycy, co sprzyja rozwojowi powikłań cukrzycowych. Na powikłania pogrypowe narażeni są przede wszystkim:
• Dzieci
• Kobiety w ciąży
• Seniorzy
• Diabetycy
• Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi
• Osoby z chorobami układu oddechowego.

U wielu pacjentów z cukrzycą czynniki ryzyka kumulują się, poza cukrzycą dochodzi wiek oraz bardzo często choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego tak ważne jest, by korzystać ze szczepień ochronnych. Porozmawiaj z lekarzem o zasadności zaszczepienia się przeciwko grypie szczepionką wysokodawkową. Jest ona refundowana dla każdego w wieku powyżej 60 lat.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content