Dieta diabetyka – dieta cud

W leczeniu obu typów cukrzycy, obok leków ogromne znaczenie ma dieta – nie bez przyczyny mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Dietetycy przyznają, że dieta zalecana diabetykom to jedna z najzdrowszych diet, rekomendowana do stosowania zarówno u osób chorych, jak i zdrowych. Zmiana nawyków żywieniowych w związku z chorobą wcale nie musi oznaczać zrezygnowania z przyjemności jedzenia. Wiele ulubionych przysmaków da się zmodyfikować tak, aby były odpowiednie dla diabetyka, a także dużo zdrowsze dla całej rodziny. Nie ma potrzeby, aby podczas wspólnych obiadów czy uroczystości członkowie rodziny mieli oddzielne menu. Z powodzeniem i korzyścią dla zdrowia można zastosować zasady diety cukrzycowej i zaserwować lżejsze dania o niższym indeksie glikemicznym: na przykład potrawy przygotowane na parze czy pieczone z niewielką ilością tłuszczu. Prawidłowo skomponowany jadłospis zapewnia dostarczenie organizmowi wszystkich dobroczynnych składników: źródeł energii, witamin oraz składników mineralnych. Diabetycy w szczególny sposób powinni wystrzegać się potraw zawierających łatwo przyswajalne węglowodany, których nadmiar nie sprzyja nawet zdrowemu organizmowi .

Jeśli zmagasz się z cukrzycą, zaproponuj członkom rodziny wspólne posiłki – razem zmieńcie nawyki żywieniowe. W przypadku trudności z samodzielnym ułożeniem zbilansowanych jadłospisów, poproś o poradę diabetologa bądź dietetyka. To prostsze, niż mogłoby się wydawać!

Rusz po zdrowie

Ponad połowa diabetyków zmaga się z otyłością, która może doprowadzić do groźnych powikłań kardiologicznych: miażdżycy, nadciśnienia czy innych schorzeń naczyniowo-sercowych. Diabetolodzy zalecają aktywność fizyczną chorym w każdym wieku – wysiłek fizyczny pomaga w kontroli glikemii oraz sprzyja stopniowemu zmniejszaniu masy ciała. Krótki spacer, nordic walking czy sesja jogi wpływają również korzystnie na samopoczucie: w organizmie wydzielają się endorfiny poprawiające humor oraz redukujące codzienny stres. Nawet osoby w podeszłym wieku mogą wykonywać proste ćwiczenia rozciągające i poprawiające sprężystość mięśni. Do aktywności ruchowej zaliczają się również spokojne spacery, marszobiegi czy krótkie, rekreacyjne wycieczki rowerowe. To również świetna okazja na rodzinną integrację i wpajanie u dzieci czy wnuków zamiłowania do sportu.

Zamiast wspólnego oglądania telewizji czy wieczoru przy herbacie, zaproponuj swoim bliskim spacer na grzyby, wyjście do aqua parku lub taneczny pojedynek przy ulubionych piosenkach – nie musisz ćwiczyć na siłowni czy podnosić ciężarów, aby zadbać o kondycję.

Z lekarzem za pan brat

Diabetycy odwiedzają gabinet lekarski zdecydowanie częściej niż zdrowe osoby: co roku zalecane są szczegółowe badania krwi, cholesterolu oraz kreatyniny, a także badania moczu, badanie dna oka czy profilaktyka kardiologiczna: regularne mierzenie ciśnienia, EKG spoczynkowe i wysiłkowe. Osoby, które nie cierpią na żadną dolegliwość nie kontrolują stanu swojego zdrowia w tak szczegółowy sposób, a do lekarza zazwyczaj udają się wówczas, gdy zaczną już odczuwać niepożądane objawy. Regularne, kompleksowe badania pozwalają szybko zaobserwować niepokojące zmiany w organizmie, dzięki czemu łatwiej przeciwdziałać chorobom naczyniowo-sercowym, zaburzeniom widzenia czy nawet nowotworom.

Idąc na rutynowe badania, zabierz ze sobą swojego partnera, dzieci i wnuki – nawet zwykła morfologia może pomóc w diagnozowaniu wielu poważnych chorób. Otaczaj opieką zarówno siebie, jak i swoich bliskich. Dbanie o zdrowie jest zawsze w modzie!

Marta Szerakowska

Skip to content