Wyjazd na wakacje samochodem dla osoby chorujące na cukrzycę jest nieco większym wyzwaniem niż dla kierowcy nieobciążonego chorobą przewlekłą. Im dłuższa podróż, tym bardziej należy się do niej przygotować. Przede wszystkim chodzi o to, by mieć za kółkiem stabilne glikemie. Zarówno zbyt niski, jak i podwyższony cukier wpływają na naszą koncentrację i czas reakcje, dlatego tak ważne jest, by w czasie podróży utrzymywać normoglikemię. Jak to osiągnąć?

Wyjazd na wakacje własnym samochodem ma dla diabetyka szereg plusów. Bez problemów można wówczas spakować lodówkę turystyczną i nie martwić się o warunki przechowywania insuliny, omija nas odprawa na lotnisku oraz konieczność tłumaczenia się z cukrzycowego ekwipunku. Nie jesteśmy uzależnieni od publicznego transportu i możemy całą wyprawę ustawić „pod siebie”– wyruszyć skoro świt, albo zdecydować się na jazdę w nocy – w zależności od predyspozycji i upodobań.

Zawsze jednak pozostaje kwestia zabezpieczenia się przed hipo- i hiperglikemią w czasie jazdy, ale także utrzymywania skupienia i „świeżości umysłu”, co pośrednio jest oczywiście związane z glikemiami, ale nie wyłącznie. Konieczność skoncentrowania się na drodze podczas wielogodzinnej podróży to zupełnie inne wyzwanie dla organizmu niż codzienne dojazdy samochodem do pracy, czy na zakupy. Tutaj w grę może wchodzić stres, a z czasem także zmęczenie. Jak zatem, będąc diabetykiem, podejść do dłuższej podróży samochodem w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla siebie samego i innych uczestników ruchu drogowego?

Przygotowania do podróży
Oto najważniejsze zasady:
• Wyśpij się – to warunek konieczny sprawnego funkcjonowania ciała i umysłu.
• Zjedz lekki posiłek zawierający węglowodany złożone, aby Twój mózg miał zapewniony stały dopływ jakościowego „paliwa”.
• Nie przejadaj się, obciążenie organizmu trawieniem wzmaga senność.
• Przeanalizuj trasę jaka Cię czeka i zaplanuj postoje. W przypadku kierowców z cukrzycą postoje są szczególnie ważne, bo wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji sprzyja hiperglikemii. Podczas przerw dobrze jest się przespacerować, zrobić kilka skłonów, przysiadów – rozruszać mięśnie, a tym samym pobudzić do działania insulinę.
• Zaplanuj posiłki w czasie jazdy. Korzystanie z przydrożnych zajazdów ma swój urok, ale po pierwsze, nigdy nie wiadomo, co akurat będzie dostępne, po drugie nie zawsze będziemy wiedzieli, jak taki posiłek przeliczyć na wymienniki i ile podać na niego insuliny. Zdecydowanie bezpieczniej dla stabilności glikemii jest zapakować prowiant z domu.
• Nawadniaj się – w czasie jazdy często o tym zapominamy, czasami nie pijemy celowo, żeby nie mieć problemu z szukaniem toalety, a to bardzo duży błąd. Niedobór wody wpływa na pracę mózgu i nasze samopoczucie. Odwodnienie za kółkiem będzie powodowało nie tylko ból głowy, ale także problemy z koncentracją.
• Przygotuj sobie zapas glukozy, którą będziesz mógł bez problemów spożyć także w czasie jazdy. Czasami glukozy potrzebujemy na szybko i nie mamy możliwości zjechania na pobocze. Dlatego na czas podróży zaopatrz się w glukozę, która nie jest pakowana pojedynczo, aby nie dokładać sobie wyzwań z jej odpakowywaniem.

Jak panować nad kierownicą i nad cukrami?
Zalecenia PTD są jednoznaczne – korzystanie z ciągłego monitoringu glikemii znacznie zwiększa bezpieczeństwo pacjenta z cukrzycą i innych uczestników ruchu drogowego. Dla każdego, kto zna możliwości systemu jest to oczywiste. Sam fakt, że w czasie jazdy nie trzeba zatrzymywać się na pomiar cukru, ani tym bardziej mierzyć go glukometrem jednocześnie kontrolujący sytuację na drodze już jest ogromnym ułatwieniem. Zerknięcie na ekran telefonu, by sprawdzić glukozę jest szybsze, łatwiejsze i mniej dekoncentrujące.

Ale wygoda monitorowania glikemii to tylko jeden aspekt. Znacznie ważniejszą cechą systemów CGM dla kierowcy z cukrzycą jest to, że pozwala on przewidzieć, jak będzie się kształtowała glikemia w najbliższej przyszłości. Dzięki strzałkom trendu wiemy, czy glikemia jest stabilna, czy też zmienia się dynamicznie i w jakim kierunku. Ta wiedza bardzo przydaje się zarówno przed rozpoczęciem prowadzenia samochodu jak i podczas podróży kiedy pozwala zareagować z wyprzedzeniem i w ten sposób uniknąć znacznych niedocukrzeń i przecukrzeń. Co równie ważne, korzystanie ze strzałek trendu pozwala zaplanować ewentualny postój  czy zjazd z trasy by unormować glikemię.

Wakacyjna podróż to idealny czas, by przetestować system do monitorowania glikemii FreeStyle Libre. Pamiętaj, że do tego, by zagwarantować sobie bezpieczeństwo i komfort podczas podróżowania wystarcza sensor oraz aplikacja na smartfon. FreeStyle Libre nie wymaga żadnych dodatkowych elementów, co czyni go najbardziej przystępnym z dostępnych na rynku systemów do monitorowania glikemii dla pacjentów z cukrzycą na okres letniego wypoczynku.

Sabina Kowalczyk

Skip to content