Z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy i Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, dziś w Sejmie RP rozpoczęły się dwudniowe badania poziomu cukru we krwi wśród senatorów i posłów RP oraz pracowników parlamentu.
Poziom cukru we krwi senatorowie, posłowie i pracownicy Parlamentu RP będą mogli badać 16 i 17 listopada. Akcję edukacji na temat cukrzycy rozpoczęła konferencja prasowa, w której udział wzięli marszałek senatu Michał Kamiński, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy Ewa Kołodziej, Prezes Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska oraz posłanki Henryka Krzywonos-Strycharska, Mirosława Nykiel, Zofia Czernow, Ewa Kozłowska i poseł Mateusz Bochenek. Uczestnicy konferencji przypomnieli jak istotnym problemem jest cukrzyca, jak trudnym doświadczeniem dla chorych jest okres pandemii, który nie sprzyja aktywności fizycznej i zdrowej diecie, co skutkuje często pogorszeniem kontroli choroby. Zaapelowali o to, aby zadbać o siebie – poprzez zdrowy tryb życia, ale też regularne badanie się. Bo dzięki prostemu badaniu poziomu cukru we krwi można wykryć chorobę i rozpocząć skuteczne leczenie, a u osób z już zdiagnozowaną cukrzycą można zweryfikować, czy zalecone leczenie jest efektywne. Anna Śliwińska przedstawiła Rekomendacje zmian w zakresie opieki diabetologicznej w Polsce. Wśród nich jest apel o rozszerzanie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków oraz technologii stosowanych w monitorowaniu i leczeniu cukrzycy, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Wszyscy obecni na konferencji posłowie i senatorowie podpisali Rekomendacje.
Aby dać dobry przykład wszyscy uczestnicy konferencji oddali się w ręce edukatorek Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej SED, które nie tylko wykonują badanie poziomu glukozy we krwi, ale też udzielają krótkiej porady diabetologicznej. Osoby z podwyższonym poziomem cukru mogą skorzystać z pogłębionej diagnostyki dzięki zastosowaniu sensora do monitorowania glikemii typu flash. Do stanowisk pomiaru glukozy we krwi przez cały czas stoi kolejka, a zainteresowanie zdrowiem przekracza podziały polityczne. Wśród parlamentarzystów poddających się badaniu znaleźli się marszałkowie Małgorzata Kidawa – Błońska i Tomasz Latos, posłanka Katarzyna Lubnauer, posłowie Wojciech Maksymowicz, Krzysztof Śmiszek i Tadeusz Cymański. Niestety już w ciągu pierwszych godzin trwania akcji u kilkunastu z posłów stwierdzono podwyższone poziomy cukru wskazujące na ryzyko cukrzycy. Obserwacja poziomu glikemii przez kilkanaście dni zapewne pozwoli stwierdzić, czy będzie konieczność rozpoczęcia leczenia.
Jak widać już po kilku godzinach trwania akcji, badania poziomu cukru we krwi w Sejmie to nie tylko podnoszenie świadomości na temat cukrzycy i potrzeb środowiska pacjentów – które mamy nadzieję dzięki tej akcji będą bardziej rozumiane przez naszych decydentów, ale też pomoc osobom zagrożonym rozwojem choroby.