Regularne ćwiczenia aerobowe mogą zmniejszać ryzyko rozwoju przewlekłej choroby nerek u osób otyłych – wynika z badania hiszpańskich naukowców, które publikuje pismo „American Journal of Physiology – Renal Physiology”.

Otyłość, a także związane z nią zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2, są uważane za czynniki zwiększające ryzyko strukturalnych i czynnościowych zmian w nerkach, a co za tym idzie – przewlekłej choroby nerek (PChN). Schorzenie to przez lata rozwija się bezobjawowo i może doprowadzić do skrajnej niewydolności nerek wymagającej dializoterapii lub przeszczepienia nerki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania) sprawdzali, czy zmiana stylu życia polegająca na zwiększeniu aktywności fizycznej może hamować rozwój przewlekłej choroby nerek związanej z otyłością. W tym celu przeprowadzili doświadczenia na szczurach z otyłością i w ramach kontroli na szczurach z prawidłową masą ciała.

U otyłych nieaktywnych fizycznie szczurów stwierdzono takie wskaźniki uszkodzenia nerek, jak białkomocz (albuminuria), stwardnienie kłębuszków nerkowych, a w niektórych częściach nerek przerost kłębuszków i kanalików nerkowych. W próbkach krwi (ale nie w kości udowej) odnotowano też zmiany w poziomie minerałów istotnych dla zdrowia tkanki kostnej.

Okazało się jednak, że regularne ćwiczenia zmniejszały ryzyko wystąpienia białkomoczu i stwardnienia kłębuszków nerkowych u otyłych gryzoni. W aktywnej fizycznie grupie poprawił się stan naczyń krwionośnych w nerkach i funkcja tych narządów. Zaszły też pozytywne zmiany w składzie tkanki kostnej, takie jak wzrost poziomu wapnia i miedzi.

Zdaniem autorów pracy regularne ćwiczenia aerobowe mogą być dobrym sposobem na zapobieganie zmianom strukturalnym i czynnościowym w nerkach, związanym z otyłością lub cukrzycą.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia

Skip to content